GeriGündem Hâkim ve savcılara gözdağı verdiler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hâkim ve savcılara gözdağı verdiler

Hâkim ve savcılara gözdağı verdiler
refid:28937492 ilişkili resim dosyası

SAMANYOLU Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile eski polis müdürlerinin de arasında bulunduğu 63 kişinin tahliyesine karar verdikten sonra açığa alınan, daha sonra da terör örgütü üyesi olduğu gerekçesi ile tutuklanan İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi eski hâkimi Mustafa Başer Silivri Cezaevi’nden avukatları aracılığı ile mektup gönderdi.

Başer, 3 sayfalık mektubunda şunlara yer verdi: “Tamamen usul ve yasaya uygun, dosyalardaki delillere göre oluşan vicdani kanaatime göre verdiğim tahliye kararlarından dolayı tutuklanmış bulunmaktayım. Asla hukuk dışına çıkmadım. Vicdanım dışında hiç kimseden emir, talimat, görüş almadım, almam. Sayın meslektaşlarım, ağır cezalık ve suçüstü hali koşulu oluşmadan beni tutuklayıp suç işlemişlerdir. Meslektaşlarım hukuk dışı etkiler ile birinci sınıf bir hâkimi tutuklayarak hak arama özgürlüğünü ve yargı bağımsızlığını bitirmişlerdir. Bu karar ile tüm hâkim ve savcılara gözdağı verilmiş, yargı dışı güçlerin istemediği kararların verilmesinin önüne geçilmiştir. Kararından dolayı tutuklanan ilk yargıç olarak tarihe geçtim.”

Hidayet Karaca AİHM’Ye başvurdu

“Terör örgütü yöneticiliği” gerekçesiyle tutuklanan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu. Karaca’nın ivedilikle tahliyesini talep eden avukatları, 500 bin Euro da tazminat talebinde bulundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle