Gündem Haberleri

  Güzin Dino Paris’te toprağa veriliyor

  Arzu ÇAKIR MORIN/PARİS
  05.06.2013 - 01:19 | Son Güncelleme:

  Paris’te geçtiğimiz hafta 103 yaşında hayata veda eden ressam Abidin Dino’nun eşi dilbilimci, çevirmen, yazar Güzin Dino, bugün toprağa veriliyor.

  Dino için, bu sabah ilk tören saat 09.30’da Hospital Leopold Bellan’ın cenaze töreni salonunda düzenlenecek. Ardından Dino’nun cenazesi annesinin gömülü olduğu Thiais Mezarlığı’na götürülecek. Burada da saat 11.30’da yapılacak törenden sonra Güzin Dino, annesinin yanına defnedilecek.

  TÜRK EDEBİYATINI TANITTI

  Eşi Abidin Dino ile birlikte Türkiye’nin ilk göçmenleri arasında yer alan Dino, 1952 yılından bu yana Paris’te yaşıyordu. Paris’te 103 yaşında hayata veda eden Dino, 2 savaş ve 3 darbe atlatan Türkiye’nin 100 yıllık tarihine entelektüel olarak canlı tanıklık etti. 1910 doğumlu Güzin Dino, Fransız Bilim ve Araştırma Kurulu CNRS’de çalıştı ve Doğu Dilleri Enstitüsü INALCO’da öğretim üyeliği yaptı. Nâzım Hikmet ve Yaşar Kemal’in eserlerini Fransızca’ya çevirerek, Fransızlar’a Türk edebiyatını tanıttı. Çevirileri, birçok büyük yayınevinde, denemeleri, Fransız ve Amerikan dergilerinde yayımlandı. Güzin Dino, Fransa Uluslararası Radyosu’nun (RFI) Türkçe bölümünün de uzun yıllar yöneticiliğini yaptı.


   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı