Gündem Haberleri

  Güzergáhı beğenmedi

  Muharrem AYDIN / İSTANBUL
  20.10.2005 - 02:15 | Son Güncelleme:

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, ‘haberi olmadan’ Belediye Meclisi’nden geçen 3. köprü projesinin güzergahına karşı çıktı. Topbaş, ‘İki köprü arasına değil Karadeniz tarafına yapılmalı’ dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı’na 3. köprü yapılmasına mimar olarak karşı çıktığını, ancak bu yönde karar alan Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin yetkilerini de tartışamayacağını açıkladı.

  3. köprünün Meclis’te görüşüldüğünden haberi olmadığını belirten Topbaş, kararı Meclis’e iade ettiğini söyledi. Topbaş, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, köprünün daha kuzeye, Karadeniz’e doğru bir yere yapılmasına yönelik görüşlerinin Meclis tarafından dikkate alınacağını dile getirdi.

  İADE ETTİM

  Topbaş,
  2002’deki Büyükşehir yönetiminin, O-1 Karayolu’nun kent içinde kalan bölümünü ilgili Bayındırlık Bakanlığı’ndan istediğinde, ön şart olarak 2 köprü arasında raylı sistemi de içeren bir 3. köprünün onayını vermelerini şart koştuğunu, Belediye yönetimin de bunun Belediye Meclisi kararından sonra olabileceğini ifade ettiğini hatırlattı.

  Topbaş, ‘Bu doğru bir düşünceydi ve biz de bugüne kadar bekletilen bu protokolün yerine getirmek için Meclis’e taşımak durumundaydık. Bu raporun Meclis’te görüşüldüğünden haberim yoktu. Çünkü Meclis bu kararı alırken 1/25.000 Nazım Planlarını dikkate almamış. Bu sebeple kararı tekrar görüşülmek üzere Meclis’e iade ettim’ dedi.

  ERDOĞAN FORMÜLÜ

  Topbaş, ‘Üçüncü köprünün yeri nerde olmalı? Neresi köprü için müsait?’
  sorusuna ise Başbakan Erdoğan’ın kendisiyle zaman zaman müzakere ettiğini hatırlatarak, şu karşılığı verdi: ‘Ama bunu (yerini) açıkladığımız zaman rant alanları gündeme gelir. Onun için söylemek durumunda değilim. Ancak özellikle doğu karadeniz yolunu Gebze’den itibaren daha kuzeyde İstanbul’u etkilemeyecek bir ulaşım aksı, İstanbul’u by-pas ederek geçecek bir ulaşım aksının olması doğru bir düşüncedir.’

  Topbaş
  , köprü konusunun Meclis’e gelmesi konusunda bilgisinin olup olmadığının sorulması üzerine de, ‘Konunun meclise geldiğini bilmiyorum. Bunu bilmem de mümkün değil. Meclis’in gündemi çok yoğun ve her gün 500’ün üzerinde dosya var. Bundan dolayı haliyle her projeye bizzat müdahil olmak doğru değil’ karşılığını verdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı