Gündem Haberleri

  Güzelyurt'ta Annan planına 'hayır' eğilimi

  LEFKOŞA (A.A)
  08.02.2006 - 13:13 | Son Güncelleme:

  KKTC'nin Güzelyurt ilçesinde yapılan bir ankette, 24 Nisan 2004'te yapılan Annan planı referandumunda ”evet” oyu kullananların bir bölümünün, yeni bir referandumda ”hayır” oyu kullanacağını ortaya koydu.

  Güzelyurt İlçesi Geliştirme ve Kalkındırma Derneği'nin (GÜKAD) KADEM'e yaptırdığı, Güzelyurt bölgesine yönelik anketin sonuçları dün açıklandı.

  Anket sonuçlarını açıklayan GÜKAD Başkanı Hakan Kuntay, ”Güzelyurt bölgesinin Kıbrıs barış görüşmelerinde her zaman önemli bir yere sahip olduğuna, bu durumum bölge halkının moral motivasyonunu olumsuz etkilediğine işaret ederek, geleceği görememenin bölge insanını arayışlara iterek, kaçışlara neden olduğunu” söyledi.
  “Kıbrıs'ta çözümsüzlükten en fazla Güzelyurt'un etkilendiğini, bölge insanının belirsizlikten kurtulmak istediğini” ifade eden Kuntay, “anketin, referandum sonrası bölge insanının beklentilerini ortaya çıkardığını” kaydetti.

  SONUÇLAR

  KADEM'in, 849 hanede 2304 kişi üzerinde yaptığı araştırmada, Güzelyurtlulara göre, en büyük sorun, “Güzelyurt kentinin geleceğinin belirsizliği”, ikinci sorun “işsizlik”, üçüncü ise “ekonomik gerileme”.

  “Yetkililerin düzenleme yapması gereken konular” ise en yüksekten en düşük orana göre, “yerel sağlık hizmetleri”, “sosyal eğlence yerleri açılması”, “yerel eğitim kurumlarının iyileştirilmesi” olarak belirlendi.

  Güzelyurt halkında genel eğilim ev satın alma yönünde olurken, yatırım yapmayı düşünenlerden ev satın almak isteyenler Lefkoşa'yı, arsa veya bahçe satın almak isteyenler ve yeni ev yapmak isteyenler Girne'yi tercih ediyor.

  “EVET”LERDEN “HAYIR”A KAYMA VAR

  Güzelyurt halkının 24 Nisan 2004'te yapılan referanduma yüzde 50'lik oranla “evet”, yüzde 31'lik oranla “hayır” oyu kullandığı hatırlatılan anket sonucunda, “evet” oyu kullananların sadece yüzde 61'i yeni bir referandumda “evet” oyu kullanacağını belirtti.

  24 Nisan'da “evet” diyenlerin yüzde 22'si ise “hayır”a yöneleceğini beyan etti.
  “Hayır” oyu kullananlar ise oylarına sadık kalarak ikinci bir referandumda yüzde 91 oranında yine “hayır” oyu vereceklerini kaydetti.

  Buna rağmen, “Önümüzdeki hafta referandum yapılsa oyunuz hangi yönde olur?” sorusuna yüzde 41 “evet”, yüzde 33 de “hayır” oyu çıkacağı, kararsızların ise yüzde 18'lik oranla sonuca büyük oranda etki edebileceği, yüzde 8'lik kesimin oy kullanmayacağı belirtildi.

  KADEM araştırmasında, “kurumlara güven” kısmında ise halkın yüzde 82.5 ile “Kıbrıs Cumhuriyeti”ne, yüzde 58.5 ile Avrupa Birliği'ne, yüzde 57.2 ile BM'ye güvenmediğini ortaya koydu.  Ankete katılan Güzelyurt halkının, KKTC hükümetine, bölge milletvekillerinden daha fazla güvenmesi ise başka bir dikkat çekici nokta.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı