Gündem Haberleri

  Güzellik erkek beynini uyuşturuyor

  Hürriyet Haber
  10.11.2001 - 13:50 | Son Güncelleme:

  ABD'nin köklü bilim kurumlarından MIT`e bağlı Sloan İdari Bilimler Okulu`nda görevli bilim adamlarının yürüttüğü araştırmaya göre, güzel kadın, erkek beynini, zihnin derinliğinden ziyade ``ilkel`` yönden etkiliyor. Araştırmaya göre güzel bir kadın gören erkeğin beyni uyuşturucu kullanmış gibi tepki veriyor.

  Neuron dergisinde yayınlanan araştırmanın iki yazarından Dan Ariely`nin açıklamasına göre, 20`li yaşlarında bir grup erkeğe, çeşitli erkek ve kadın fotoğrafları gösterildi ve bilgisayar yoluyla beyinlerinin çeşitli cazibe unsunları içeren fotoğraflara verdiği tepki ölçüldü.

  Araştırmanın diğer yazarı Hans Breiter, güzel kadın fotoğraflarının, beyinde, yemek ve uyuşturucunun etkilediği devreleri harekete geçirdiğini belirtirken, deneklerin, yakışıklı erkek fotoğraflarına çok olumsuz tepki verdiklerini söyledi.

  Güzelliğin, beyindeki milyonlarca yıl geriye giden esaslı devreleri uyardığına ilişkin daha önce kanıt gösterilmediğini belirten Breiter, çalışmanın, güzelliğin, toplumun değer yargılarının bir ürünü olduğu yönündeki savın karşıtı olduğunu gösterdiğini söyledi.
   
  Breiter, ``güzelliğe`` tepkinin, derin özdeki devrede oluştuğunu belirterek, ``Bu şartlanmış bir tepki"  dedi.

  Bilim adamları, bu bulguların, insanların yaşamlarında genelde nelerden güdülendikleriyle ilgili araştırmalara büyük katkısı olabileceğini belirti.

  Los Angeles`daki California Üniversitesi Beyin Haritalama Merkezi Başkanı John Mazziotta, bulguların, üstün bir düşünce sisteminin ürünü olduğunu düşündüklerini bildirdi.

  ABD'nin köklü bilim kurumlarından Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından yapılan bir araytırmada güzel bir kadın gören erkek beyninin lyemek yedikten ya da uyuşturucu kullandıktan sonra alınan nazla aynı doğrultuda bir haz aldığı belirlendi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı