GeriGündem Güzel: Türkiye’de demokrasi sorunu var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güzel: Türkiye’de demokrasi sorunu var

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) eski Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, Türkiye'de demokrasinin tam anlamıyla yerleşmediği görüşünü savunarak, ''İster yenilikçi olun, ister gelenekçi olun demokrasiyi getiremezseniz, kendinizi Anayasa Mahkemesi'nin önünde bulursunuz'' dedi.

Hasan Celal Güzel, YDP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi'nin dün aldığı kararı değerlendirdi.

''Türkiye'yi yöneten güçlerin yasakçı bir zihniyetle insan hakları, demokrasi ve özgürlük gibi kavramları hiçe saydığını'' ileri süren Güzel, Anayasa Mahkemesi'nin kararının, hukukun üstünlüğüne olan güveni tazelediğini söyledi. Güzel, şunları kaydetti:

''YDP'nin gösterdiği mücadele, Türkiye'deki yasakçı zihniyete büyük bir darbedir. Herkesin ortadan kaçıştığı 28 Şubat sürecinde, doğru bildiklerimizi sonuna kadar savunduk ve haklı çıktık.

Türkiye'nin bir demokrasi sorunu vardır. Demokrasi ve özgürlüğün tüm kurumlarıyla yerleştirilmesi gerekir. Türkiye'nin yeni bir siyasi oluşuma ihtiyacı vardır. İster yenilikçi olun, ister gelenekçi olun demokrasiyi getiremezseniz, kendinizi Anayasa Mahkemesi'nin önünde bulursunuz.'' Konuşmasında hükümeti de eleştiren Güzel, hükümetin istifa etmesi durumunda, beklenenin aksine borsanın yükseleceğini ve döviz fiyatlarının da düşeceğini savundu.

Güzel, bir basın mensubunun sorusu üzerine de, ''Bana gelen herhangi bir siyasi teklif yok, olsa da kabul etmezdim'' dedi.

YDP Genel Başkanı Ahmet Rüştü Çelebi ise partisinin demokrasi yolunda ''emsalsiz'' bir mücadele sergilediğini bildirdi.

Çelebi, Türkiye'de kanunların ve yargının siyasallaştığını öne sürerek, Anayasa Mahkemesi kararlarının hukuka olan güveni tazelediğini söyledi.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle