Gündem Haberleri

  Güzel kadın, erkek beyninde uyuşturucu etkisi yapıyor

  Hürriyet Haber
  11.11.2001 - 02:10 | Son Güncelleme:

  MIT'e bağlı Sloan İdari Bilimler Okulu'nda görevli bilim adamlarının yürüttüğü araştırmaya göre, güzel kadın, erkek beynini, zihnin derinliğinden ziyade ‘‘ilkel’’ yönden etkiliyor.

  Neuron dergisinde yayımlanan araştırmanın iki yazarından Dan Ariely'nin nakletiğine göre, 20'li yaşlarında bir grup erkeğe, çeşitli erkek ve kadın fotoğrafları gösterildi ve bilgisayar yoluyla beyinlerinin, çeşitli cazibe unsurları içeren fotoğraflara verdikleri tepki ölçüldü.

  Araştırmanın diğer yazarı Hans Breiter, güzel kadın fotoğraflarının, beyinde, yemek ve uyuşturucunun etkilediği devreleri harekete geçirdiğini belirtirken, deneklerin, yakışıklı erkek fotoğraflarına, çok olumsuz tepki verdiklerini söyledi.

  Güzelliğin, beyindeki milyonlarca yıl geriye giden esaslı devreleri uyardığına ilişkin daha önce kanıt gösterilmediğini belirten Breiter, çalışmanın, güzelliğin, toplumun değer yargılarının bir ürünüolduğu yönündeki savın karşıtı olduğunu gösterdiğini söyledi.

  Breiter, ‘‘güzelliğe’’ tepkinin, derin özdeki devrede oluştuğunu belirterek, ‘‘Bu şartlanmış tepki’’ dedi. Bilim adamları, bu bulguların, insanların yaşamlarında genelde nelerden güdülendikleriyle ilgili araştırmalara büyük katkıları olabileceğini belirti.

  Los Angeles'daki California Üniversitesi Beyin Haritalama Merkezi Başkanı John Mazziotta, bulguların, üstün bir düşünce sisteminin ürünü olduğunu düşündüklerini bildirdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı