Gündem Haberleri

  Güvenpark'a cami mi yapılacak? Son dakika açıklaması geldi

  AYSEL ALP/ANKARA
  21.04.2017 - 10:32 | Son Güncelleme:

  Ankara’nın simgesi Kızılay Meydanında yer alan Güvenpark’taki tarihi anıtın yıkılarak yerine cami yapılacağı iddiaları sosyal medyada geniş yankı buldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi ise bu iddiaya yanıt verdi.

  hurriyet.com.tr'ye konuşan Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Anıt asla yıkılmayacak, Güvenpark’a cami de yapılmayacak. Yerin altına yapılacak Keçiören Metro istasyonu ile dolmuş durak parkında ibadet ihtiyacını karşılamak için küçük bir mescit yapılabilir. Bu da henüz net değil” dediler.

  HEM İSTASYON HEM DOLMUŞ DURAKLARI YER ALTINA MESCİTE HENÜZ KARAR VERİLMEDİ

  Belediye yetkilileri, Güvepark içine kesinlikle bir cami yapılmayacağını yineleyerek “Düşünülen şey daha önce de açıkladığımız gibi dolmuş duraklarının altına Keçiören Metro İstasyonu yapmak ve durakları da yer altına indirmek. Dolayısıyla orada bir ibadet ihtiyacı olacak. Bu ihtiyacı karşımak için de yer altında bir mescit düşünüldü. Yapılmak istenen bu ancak yapılıp yapılmayacağına da daha karar verilmedi” dediler.

  ANIT ASLA YIKILMAYACAK

  Belediye yetkilileri, “Kesinlikle parkın diğer bölümlerine başka birşey yapılması da anıtın yıkılması da asla sözkonusu değil. Mesciti de yapalım mı yapmayalım mı henüz karar verilmedi. Yapılsa bile 40-50 metrekarelik bir mescit yapılır yoksa anıtın yıkılıp cami yapılması asla sözkonusu değil” dediler. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi heykelleriyle simge mekanlarından biri olan Güvenpark’ı ‘ibadet alanı’ ilan etmek için özel proje hazırladığı iddiası sosyal medyada gündem olmuştu.

  O PLANIN İPTALİ İÇİN YARGIYA TAŞIYACAĞIZ

   Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Güvenpark'ın doğal ve tarihi SİT alanı olduğunu vurgulayarak 13 Şubat'ta belediye meclisinde alınan kararı yargıya taşıyacaklarını açıkladı. Hürriyet'e konuşan Candan, oda olarak Güvenpark'ın 1.derece doğal ve tarihi SİT alanı olduğunu, özgünlüğünün bozulmaması gerektiğini savunduklarını anlattı. Bunun için hukuki mücadeleye devam edeceklerini belirten Candan, "Oraya ne metro istasyonu ne de dolmuş parkı yapılmalı. Dolmuş durakları da kaldırılmalı. Eğer Ankara'nın ulaşım anaplanı bilimsel planlama ilkelerine göre yapılmış olsaydı zaten oraya ne metro istasyonu ne de dolmuş parkı yapılırdı. Bu parkın yeniden 1930'lardaki Yansen Planına uygun hale getirilmesi gerekiyor. Bunun için mücadelemiz devam edecek. Kent merkezinde toplumsal uzlaşmaya ihtiyaç vardır. Oysa bu tür spekülasyonlar toplumsal kutuplaşma yaratıyor" dedi. 

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı