Gündem Haberleri

  Güvenlik kamerası cep telefonunda

  Hürriyet Haber
  08.10.2003 - 11:53 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de özel bir güvenlik şirketi, evlere ve ofislere yerleştirilen güvenlik kamerası görüntülerini cep telefonuna aktaran bir sistem geliştirdi. Kameralar mekanda herhangi bir hareket tespit ettiğinde görüntülü mesaj göndererek müşteriyi uyaracak. Evsahipleri cep telefonundan izledikleri evlerine birisinin girdiğini görünce anında polise haber verebilecek.

  Uzaktayken evlerinin, ofislerinin güvenliğinden endişe edenlerin kullanımına sunulan hizmeti veren CCTVSafe şirketi, bu tür bir uygulamanın dünyada ilk olduğunu belirtiyor.

  Daha önce bazı güvenlik şirketleri evlerdeki güvenlik kameralarını internetten izlemeye imkan veren teknolojiler kullanmaya başlamıştı.

  "Standart bir gizli güvenlik kamerasına bağlanan cihaz, görüntüleri cep telefonuna aktarıyor" diyen şirket yetkilileri, harekete duyarlı alıcıların bir hareket tespit ettiklerinden görüntüleri sunuculara yüklediğini, oradan da sıradan bir mobil telefonu şebekesinden cep telefonlarına ulaştırıldığını söyledi.

  Sistemi kullanmaya başlayan Paddy Guaghan, cep telefonuna gelen görüntüde tanımadığı birini ofisine girmeye çalışırken gördüğünü ancak harekete geçemeden adamın vazgeçerek ofisten uzaklaştığını ifade ediyor. (BBC)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı