GeriGündem Güvenli liman altın pozitif verilerle sert düştü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güvenli liman altın pozitif verilerle sert düştü

Güvenli liman altın pozitif verilerle sert düştü
refid:16686561-spot ilişkili resim dosyası

Altının onsu, ABD ve Avrupa'dan gelen pozitif verilerin güveni artırması ve kâr satışlarının etkisiyle Salı günü yüzde 2'den daha fazla gerileyerek 1.380 onsa geldi. İçeride ise cumhuriyet altını 472 liradan, çeyrek altın ise 117 liradan satılıyor.

Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor      

   

Pazartesi günü spot piyasadaki işlemlerde 1,423 doları gören altındaki dünkü düşüş yaklaşık yüzde 2.4 oldu. Altındaki sert düşüş Kasım ayı başından bu yana görülen en sert günlük değer kaybı olurken bugünkü işlemlerde ise yüzde 0.3'e civarında hafif yükseliş yaşandı. Analistler altında 1,350 doların direnç olarak önemli seviye olduğunu belirtiyor. 

 

Emtia fiyatlarındaki düşüşten 2010'un son günlerinde düşük işlem hacmiyle önemli oranda yükselişler kaydeden gümüş ve paladyum da etkilendi. Geçen senenin sonlarında 30 yılın zirvesine gören gümüşün onsu yaklaşık yüzde 3 düşerek 29.78 dolara geldi.

 

AŞIRI ALIM GELMİŞTİ

ABD'li bağımsız yatırımcı Dennis Gartman, geçen yılsonunu özellikle hedge fonların alımlarıyla hızlı şekilde kapatan emtia ürünlerinde yaşanan düzeltmenin sağlıklı bir hareket olduğunu belirtti. Gartman, geçen sene sonunda yüklü miktarda altın alımı gerçekleştiren borsa yatırım fonlarının portföylerini dengeleme yönünde adımlar attığını belirtti.

 

Gartman, "Altın, petrol ve buğdayda boğa piyasasının sona erdiğini mi düşünüyorum" Hayır. Peki bu düzeltme hareketi bir, iki ya da üç hafta sürebilir mi? Elbette, bu kolaylıkla gerçekleşebilecek bir şey" dedi.

 

Petrol fiyatları da gelen pozitif ekonomik veriler ve doların değer kazanmasına paralel olarak 90 dolarlı seviyelerden, 88 dolar seviyelerine geldi.

 

ÖNCÜ EKONOMİK GÖSTERGELER OLUMLU

Ekonomik gidişatın öncü göstergesi olarak kabul edilen küresel satın alma yöneticileri endeks verilerinde, imalat sektöründeki büyümenin hızlandığına yönelik işaretler alındı. Ayrıca ABD'de dün açıklanan fabrika siparişleri verisi de Kasım ayında beklenmedik bir yükseliş olduğunu gösterdi. Gelen verilere göre ulaşım sektörü hariç siparişler ise son sekiz aydaki en hızlı artışını kaydetti.

 

Yaklaşık 50 milyar dolarlık varlığı yöneten Janney Montgomery Scott adlı yatırım şirketinin baş stratejisti Mark Luschini, "Son bir kaç günde gelen veriler sadece ekonomideki güçlenmeyi teyid ediyor ve bu sadece ABD'de değil aynı zamanda euro bölgesinde de görülüyor" dedi.

 

* Bu yazı Reuters'ın geçtiği, "Gold drops 2.5 percent in rout, fear subsides" başlıklı haberden derlenmiştir.

 

EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                

EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

http://twitter.com/HurriyetEkonet  


Yorumları Göster
Yorumları Gizle