Gündem Haberleri

  Güven ve zeka arasında bir bağlantı var mı?

  Hürriyet Haber
  21.04.2016 - 11:27 | Son Güncelleme:

  Güven duygusu ve zeka arasında bağlantı var mı? İnsanlar güvenilir midir? Zeki insanlar daha çok mu güvenilir? Sorularınızın cevabı haberimizde..

  Başkalarına karşı geliştirdiğimiz güven, farklı kriterler üzerinden yaptığımız değerlendirmelerle şekilleniyor. Ancak bu kriterlerin hepsi aynı oranda önemli. Yapılan araştırmalar, zeki insanların başkaları hakkında daha doğru yargılara vardığını gösteriyor. Bir başka deyişle; kime güveneceklerini iyi biliyorlar. Ama bu durum onların genelde güvensiz oldukları anlamına gelmiyor. Aksine, güven kriterlerini doğru şekilde uygulayabildiklerinden, insanların çoğunu “güvenilmez” olarak görmüyorlar.

  New York Şehir Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada katılımcılara şu soru yöneltildi: “Sizce insanların çoğu genellikle güvenilir midir, yoksa onlara karşı tetikte olmanıza gerek yok mu?” Cümleyi okurken bir yanlışlık olduğunu anladıysanız, haklısınız. Soruda gizlenen hile, katılımcıların dikkat seviyesini ve güven/zeka ilişkisini değerlendirmek üzere özellikle tasarlanmış. Böylece soru başkalarına duydukları güveni kolayca kurup kuramadıklarını ölçüyor gibi görünse de, aslında kendilerine yöneltilen soruyu ne kadar anladıkları ve kişisel değerlendirmelerinin ne ölçüde tutarlı olduğu ölçülüyor. Araştırmadan çıkan sonuçlar, sorudaki hilenin farkına varanların daha sağlıklı ilişkiler kurabilenler olduğunu gösterdi.

  Hilenin farkına varmayanlardaysa güven kavramı tutarsızlıklar içeriyordu. Ama araştırmacıların özellikle eklediği bir sonuç daha var: Zeki olsun ya da olmasın, başkalarını “genelde” güvenilir bulan insanlar, güvensiz olanlara oranla çok daha mutlu ve daha sağlıklı. 

  Güven ve zeka arasında bir bağlantı var mı tarafından hazırlanmıştır.

  Etiketler: insan , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı