Gündem Haberleri

  Gürzap'tan "bankamatik memur" davası

  Hürriyet Haber
  01.09.2005 - 13:19 | Son Güncelleme:

  Tiyatro sanatçısı Can Gürzap kendisini "bankamatik memur" olarak değerlendiren Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’a dava açmaya hazırlanıyor.

  Gürzap "Bakan benim kariyerimle oynuyor. Ben 36 yıldır sahneden inmedim ki, 6 yıldır oyunlarda oynamayayım" dedi. Bakan Koç’un "Bizim Vajina Monologları"nda oynayan oyuncularımız var" sözlerine de sert tepki gösteren Gürzap, "O oyun tüm dünyada oynanan bir sanat eseridir bunu Kültür Bakanı’nın bile eleştirmeye hakkı yoktur" dedi.

  Sanatçı Can Gürzap, 2003-2004 yılında Devlet Tiyatrolarında "Taraf Tutmak" oyununun hem rejisörlüğünü yaptığını hem de oyunda yer aldığını belirterek, bunun öncesinde ve sonrasında da pek çok özel tiyatroda sahne aldığını anlattı. Bakan Koç’un kendisini "bankamatik memur" olarak nitelemesinin haksızlık olduğunu söyleyen Gürzap, "Bakan benim kariyerimle oynuyor. Ben 36 yıldır sahneden inmedim ki, 6 yıldır oyunlarda oynamayayım" dedi.

  Gürzap, özel tiyatrolara devlet desteği yapıldığını kendisinin de özel tiyatrolarda rol almasında sakınca olmadığını belirtti. Gürzap, "Özel tiyatroların seyircisi Türk seyircisi değil mi? Ayrıca buralarda sahneye çıkmak sorunsa devlet neden destek sağlıyor" diye konuştu.

  MONOLOGLAR YİNE GÜNDEMDE

  Bakan Koç’un "Bizim Vajina Monologları’nda oynayan oyuncularımız var. Bunlara kim ne demiş ki bugüne kadar" sözlerine de sert tepki gösteren Gürzap, "Bu oyun tüm dünyada oynanan bir sanat eseridir bunu Kültür Bakanının bile eleştirmeye hakkı yoktur. Sadece iyi ya da kötü oynanmış diyebilirsiniz" dedi.

  TOBAV'DAN "BANKAMATİK MEMUR" SAVUNMASI

  Devlet Tiyatroları, Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı'ndan (TOBAV) yapılan açıklamada, ”Devlet Tiyatroları'nın 800 kişilik oyuncu kadrosunda her yıl görev yapmayan en fazla 20 kişiyi bulabilirsiniz” denildi.

  TOBAV Yönetim Kurulu'ndan, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un bir gazetede yer alan “maaş alıp sahneye çıkmayan sanatçılar bulunduğu” şeklindeki demecine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “Devlet Tiyatroları'nın 800 kişilik oyuncu kadrosunda her yıl görev yapmayan en fazla 20 kişiyi bulabilirsiniz. Bunu devlet kurumları ve bakanlıkla karşılaştırırsanız oralarda bu rakamın çok daha üstünde görev yapmayan insanlar bulursunuz. Eğer Sayın Bakan bu konuyu daha önce biliyor ve bundan rahatsızlık duyuyorsa neden soruşturma konularından biri olarak bunu seçmemişti? Sayın Bakan bu konuyu içinde bulunduğumuz ve Devlet Tiyatroları'nın kan kaybettiği bugünlerde kendine yanlış ve taraflı bilgi verenlerden alıp basına beyanat veriyor.    Bu durum taraflardan biri olan Bakanlığın 'ben suçsuzum' demek için Devlet Tiyatroları'nı yıpratmayı dahi göze alabileceğini mi gösteriyor? Bugün Sayın Bakan'ın Devlet Tiyatroları Yasası'na uygun olmayan vekil tayini Devlet Tiyatroları'nın böyle gündelik bir dille tartışılmasına imkan vermekten başka ne yapmıştır? Bu ortalığa dökülen tartışmalar devam ederse bundan pek çok kişi yara alır. Ama en büyük yarayı Devlet Tiyatroları alır.”

  ALTINÖRS: ÖZEL TALEPTE BULUNMADIM

  Türk sanat müziği sanatçısı Nalan Altınörs, kendilerine verilen konser görevleriyle ilgili yol ve konaklamaların, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca sağlandığını belirterek, hiçbir sanatçının özel talebinin bulunmasının söz konusu olmadığını ifade etti.

  Altınörs, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un bir gazetede “Bir sanatçımız 15 yıldır İzmir'de. "Elazığ'da konser var" diyoruz. Uçak isterim, 5 yıldızlı otel isterim karşılığını veriyor” sözlerinin yer aldığı haberle ilgili yazılı açıklama yaptı.

  30 Ekim 2002 tarihinden itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde ses sanatçısı olarak görev yaptığını ifade eden Altınörs, Bakanlığın bugüne kadar olan uygulamasına göre, görevlendirmelerinin solist sanatçı olarak yapıldığını bildirdi.

  Solist sanatçı olarak görev yapan 4 Türk Sanat Müziği ses sanatçısı daha bulunduğunu kaydeden Altınörs, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Solist sanatçılardan bağlı bulundukları ilin koro çalışmalarına katılmaları istenmemekte, ancak bakanlık tarafından uygun görülen il, ilçe ve beldelerde konser verme görevi verilmektedir. Bu görevlerle ilgili yol ve konaklama bakanlıkça sağlandığından, hiçbir sanatçının özel bir talebi olması söz konusu değildir.”

  Altınörs, bakanlık talebiyle son 6 ay içinde Ankara'dan Osmaniye'ye, Nevşehir'den Tekirdağ'a 16 konser verdiğini, 19 Kasım'a kadar da 10 il, ilçe ve beldedeki etkinliklere katılacağını bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı