Gündem Haberleri

  Gürzap, Bakan Koç'a dava açıyor

  Hürriyet Haber
  01.09.2005 - 13:25 | Son Güncelleme:

  Tiyatro sanatçısı Can Gürzap kendisini "bankamatik memur" olarak değerlendiren Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’a dava açmaya hazırlanıyor. Gürzap "Bakan benim kariyerimle oynuyor. Ben 36 yıldır sahneden inmedim ki, 6 yıldır oyunlarda oynamayayım" dedi. Bakan Koç’un "Bizim Vajina Monologları"nda oynayan oyuncularımız var" sözlerine de sert tepki gösteren Gürzap, "O oyun tüm dünyada oynanan bir sanat eseridir bunu Kültür Bakanı’nın bile eleştirmeye hakkı yoktur" dedi.

  Sanatçı Can Gürzap kendisini "Bankamatik Memur" olarak değerlendiren Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’a dava açmaya hazırlanıyor. Gürzap, "Bakan benim kariyerimle oynuyor. Ben 36 yıldır sahneden inmedim ki, 6 yıldır oyunlarda oynamayayım" dedi.

  Sanatçı Can Gürzap, 2003-2004 yılında Devlet Tiyatrolarında "Taraf Tutmak" oyununun hem rejisörlüğünü yaptığını hem de oyunda yer aldığını belirterek, bunun öncesinde ve sonrasında da pek çok özel tiyatroda sahne aldığını anlattı. Bakan Koç’un kendisini "bankamatik memur" olarak nitelemesinin haksızlık olduğunu söyleyen Gürzap, "Bakan benim kariyerimle oynuyor. Ben 36 yıldır sahneden inmedim ki, 6 yıldır oyunlarda oynamayayım" dedi.

  Gürzap, özel tiyatrolara devlet desteği yapıldığını kendisinin de özel tiyatrolarda rol almasında sakınca olmadığını belirtti. Gürzap, "Özel tiyatroların seyircisi Türk seyircisi değil mi? Ayrıca buralarda sahneye çıkmak sorunsa devlet neden destek sağlıyor" diye konuştu.

  MONOLOGLAR YİNE GÜNDEMDE

  Bakan Koç’un "Bizim Vajina Monologları’nda oynayan oyuncularımız var. Bunlara kim ne demiş ki bugüne kadar" sözlerine de sert tepki gösteren Gürzap, "Bu oyun tüm dünyada oynanan bir sanat eseridir bunu Kültür Bakanının bile eleştirmeye hakkı yoktur. Sadece iyi ya da kötü oynanmış diyebilirsiniz" dedi.

  ALTINÖRS: ÖZEL TALEPTE BULUNMADIM

  Türk sanat müziği sanatçısı Nalan Altınörs, kendilerine verilen konser görevleriyle ilgili yol ve konaklamaların, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca sağlandığını belirterek, hiçbir sanatçının özel talebinin bulunmasının söz konusu olmadığını ifade etti.

  Altınörs, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un bir gazetede “Bir sanatçımız 15 yıldır İzmir'de. "Elazığ'da konser var" diyoruz. Uçak isterim, 5 yıldızlı otel isterim karşılığını veriyor” sözlerinin yer aldığı haberle ilgili yazılı açıklama yaptı.

  30 Ekim 2002 tarihinden itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde ses sanatçısı olarak görev yaptığını ifade eden Altınörs, Bakanlığın bugüne kadar olan uygulamasına göre, görevlendirmelerinin solist sanatçı olarak yapıldığını bildirdi.

  Solist sanatçı olarak görev yapan 4 Türk Sanat Müziği ses sanatçısı daha bulunduğunu kaydeden Altınörs, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Solist sanatçılardan bağlı bulundukları ilin koro çalışmalarına katılmaları istenmemekte, ancak bakanlık tarafından uygun görülen il, ilçe ve beldelerde konser verme görevi verilmektedir. Bu görevlerle ilgili yol ve konaklama bakanlıkça sağlandığından, hiçbir sanatçının özel bir talebi olması söz konusu değildir.”

  Altınörs, bakanlık talebiyle son 6 ay içinde Ankara'dan Osmaniye'ye, Nevşehir'den Tekirdağ'a 16 konser verdiğini, 19 Kasım'a kadar da 10 il, ilçe ve beldedeki etkinliklere katılacağını bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı