Gündem Haberleri

  Gurur duyduk yine gideriz

  Yavuz KUŞDEMİR- Mukadder YARDIMCIEL/DHA
  20.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kurban Bayramı’nda Pakistan’daki depremzedelere yardım eli uzatan Türk izciler, halkın Türk olduklarını öğrenince kendilerini kardeş gibi bağırlarına bastıklarını anlattılar. İzciler, "Bayrağımızla gurur duyduk. İyi ki gitmişiz" dediler.

  PAKİSTAN için İstanbul’da ilaç toplama kampanyası açan Türkiye İzcilik Federasyonu üyeleri, yardım malzemelerinin felaket bölgesine ulaştırılmasında da görev aldı. Türk Kızılayı ile birlikte Pakistan’ın İslamabad, Muzafferabad, Balakod ve Bağ bölgelerine giden 24 kişilik izci grubu, yardım kolilerinin yanı sıra 60 bin Rupi dağıtıp, 8 ev yaptıkları depremzedelerin gönüllerini fethetti.

  Iğdır’ın 70’inci Yıl Cumhuriyet Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri 16 yaşındaki Serap Parlak ile Şafak Böşcek’in de aralarında bulunduğu Türk izciler, Kurban Bayramı’nı Pakistanlı depremzedelerle geçirdi. Iğdır’ın gurur kaynağı Serap Parlak ve Şafak Böşcek, "Bizi Pakistan’a insan sevgimiz götürdü" dedi.

  Pakistan’daki 8 günlük program boyunca ilaç dağıttıklarını, Sahra Hastanesi’ndeki hastalara yardım ettiklerini söyleyen Şafak Böşcek, "Kurban Bayramı’nda Pakistanlı depremzedeleri yalnız bırakmak istemedik. Anne ve babalarımızın da bize büyük desteği oldu. Orada zor durumda bulunan insanlara yardım etmek bizi mutlu etti" dedi.

  AİLESİ KÖYDE

  Iğdır’a 7 kilometre uzaklıktaki Yaycı Köyü’nde oturan Serap Parlak’ın babası Turgay Parlak da, kızının izci olmasını çok istediğini belirterek, "Pakistan’daki Müslüman kardeşlerimize yardım için gittiler. Kızımla gurur duyuyorum" dedi. Anne Vildan Parlak ise Serap’ın daha önceleri de Türkiye’nin çeşitli illerinde etkinliklere katıldığını ve bu nedenle Pakistan’a gitmesinde bir sakınca görmediklerini vurguladı.

  TÜRKİYE’NİN BÜYÜKLÜĞÜ

  Pakistan’a giden 24 kişilik izcilik grubunda yer alan 3 yıllık izci 17 yaşındaki Cihat Caner de, "Türkiye’nin ne kadar büyük olduğunu Pakistan’da gördüm. Üzerimize çiçekler atarak karşılandık. Pakistanlılar bizim Türk olduğumuzu anlayınca bizi kardeşleri olarak gördüklerini söylediler" diye konuştu.

  HAYATA SARILDILAR

  İzcilerden 17 yaşındaki Hüseyin Hıdıroğlu ise "Bizler ulaşılamayan yerlere katırlarla yardım götürdük. İnsanlar bizi görünce hayata daha sıkı sarıldı. Pakistan’da Türk Bayrağı ve Kızılay’dan başka bayrak görmedim. Türkleri çok seviyorlar" dedi.

  İYİ Kİ GİTMİŞİZ

  Mesut Yaşar
  da, "Keşmir Dağları’nda dağıtılan Türk Bayrağı’nı kapış kapış aldılar. Fırsatımız olsaydı da yardımlara devam edebilseydik. Ayaklarımız, kafamız yüzümüz her yerimiz dağıttığımız kurban etlerinin kanına bulandı, ama ben bununla gurur duydum. İyi ki gitmişiz" diye konuştu.

  Yeni projemiz var

  PAKİSTAN’da izcilerin canla başla çalıştığını söyleyen Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Subaşı, şöyle konuştu: "İnsanlar orada Türklerle beraber olmak için yarışıyorlar. Kızılay oranın tek yardım kuruluşu olmuş. Türk Kızılayı’nın çadır hastanesi dolup dolup boşalıyor. Orada olmaktan, vatanımızı temsil etmekten dolayı çok mutluyduk. Yapacağımız bir proje ile oradaki insanların kalkınmasını sağlamak için Türkiye İzciler Federasyonu olarak bölgeye yeniden gideceğiz."
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı