GeriGündem Gürültü hasta ediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gürültü hasta ediyor

Gürültü yani günlük hayatımızda katlanmak zorunda olduğumuz ses kalabalığı. Uzmanlar, işyerindeki makine ve telefon sesi, evdeki yüksek televizyon sesi, trafikteki arabaların gürültüsü, havalimanı yakınında oturuyorsanız uçakların sesi ve daha nice ‘ses’in sağlığa zararı olan ‘gürültü stresi’ne neden olduğuna dikkat çekiyorlar. Gürültü stresi öncelikle kulaklara - işitme duyusu hücrelerini öldürüp, işitme bozukluklarına yol açarak - ve tüm organizmaya zarar verebiliyor. Kalp krizi, kronik kulak hastalıkları, dolaşım bozuklukları, aşırı sinirlilik ve psikolojik rahatsızlıklar, uykusuzluk, mide ağrıları gibi birçok rahatsızlığa neden olabiliyor.

Almanya'da her yıl 2 bini aşkın kişi trafik gürültüsü yüzünden yakalandıkları kalp ve dolaşım hastalıklarından ölüyor. Çalışanların yüzde 15-25'inin geçirdiği kalp krizine işyeri gürültüsü neden oluyor ve 19-21 yaş grubundaki, sık diskoya giden ve walkman dinleyen gençlerin yüzde 60'ına yakınında önemsenecek derecede işitme bozukluğu görülüyor.

Gürültüden kaçış olmadığına dikkat çeken uzmanlar, duymamaya çalışsak da kulaklarımızın algıladığı her sesten etkilendiğini, gece uyurken bile istemediğimiz seslerin etkisinden kurtulamadığımızı söylüyorlar. Bir başka deyişle ‘hiçbir zaman uyumayan kulaklar’ her tür gürültüden etkileniyor. Gece uyurken ise normalden 10 kat daha fazla etkileniyor.

Evde, işyerinde, rock konserinde, diskoda, trafikte ve başka birçok yerdeki gürültünün özellikle çocuklarda zihinsel kapasitede düşüklük, hafiza kaybı, konsantre olmakta zorluklara neden olduğuna dikkat çekiliyor. Çocuklukta gürültü stresi çeken çocuklar ömür boyu sürecek sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabiliyor. Oyuncak silah, maytap patlaması, bir tokat bile zararlı gürültü kategorisine girebiliyor.

Gürültü stresi ve başka psikolojik zorlamaların bağlantısını araştıran uzmanların birleştiği ortak nokta genelde sinir sistemi hassas olanların gürültüye karşı daha hassas oldukları. Her gün gürültünün neden olduğu değişik bir rahatsızlıkla karşı karşıya kalan bilim adamları konuyla ilgili araştırmalarını vargüçleriyle sürdürüyorlar ve gürültü stresine çare arıyorlar. Ve tabii, onlar çalışırken günlük hayatımız kalabalıklaşan kent nüfusu, artan araba sayısı ve makineler ve başka nedenlerle daha da gürültülü oluyor...Yorumları Göster
Yorumları Gizle