Gündem Haberleri

  Gürtuna, mülteci çocukları unutmadı

  Hüsnü SAVAŞ / İSTANBUL
  17.12.2001 - 02:04 | Son Güncelleme:

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, TCDD Fenerbahçe Dinlenme tesislerinde kalan Çeçenler ile Kayışdağı'ndaki belediyeye ait Darülaceze tesislerini ve İETT garajını ziyaret ederek, personelle bayramlaştı.

  TCDD Fenerbahçe Dinlenme tesislerindeki ziyaretten sonra Gürtuna, kampta kalanların küçük ve rutubetli odalarda çok zor şartlarda yaşadıklarını, ısınmak amacıyla kullanılan tüpgazın da rutubeti artırdığını söyledi. Gürtuna, ‘‘Biz, Ramazandan bu yana verdiğimiz yemeği kesmeyecek, devam edeceğiz. Başka gıda katkılarımız da oluyor. Umarım yeme, içme noktasında bir sıkıntı yaşatmayız. Ama barınma noktasındaki sıkıntı sürüyor, onu çözersek ciddi bir problemleri kalmayacak’’ dedi.

  Mültecilere Türkçe öğrenmeleri konusunda da yardımcı olduklarını belirten Gürtuna, ‘‘Bu, hayatlarını kolaylaştırıyor. Çocukların buradaki okullarda okuma imkanlarını da hazırlamak gerekiyor. Bunun da yolu onların iyi bir şekilde Türkçe öğrenmelerini sağlamaktan geçiyor’’ diye konuştu.

  Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin de, şu anda İstanbul'da bulunan yaklaşık 500 Çeçen mültecinin en temel ihtiyacının sağlık olduğunu, kampta gaz zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırılanların sayısının her geçen gün arttığını söyledi. Şirin, Kızılay'ın ve Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin bu konuya el atması gerektiğini söyledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı