Gündem Haberleri

  Gürtuna: Galata Köprüsü'nde sorumluluk Karayolları'nın

  Hürriyet Haber
  14.01.2002 - 15:57 | Son Güncelleme:

  İstanbul Büyükşehir Belediye BaşkanıAli Müfit Gürtuna, "Galata Köprüsü`nde çökme tehlikesi bulunduğu" yolundaki haberlerle ilgili olarak, "Galata Köprüsü ile ilgili bizim bir sorumluluğumuz yok. Tamamen Karayolları ile müteahhit firma arasındaki bir olay" dedi.

  "İTÜ`nün hazırladığı bir raporda Galata Köprüsü`nde çökme tehlikesi bulunduğu ve bu konuda Büyükşehir Belediyesi`nin sorumluluğu olup olmadığı" yönündeki soru üzerine Gürtuna, şöyle konuştu:

  "Galata Köprüsü ile ilgili Büyükşehir Belediyesi`nin bir sorumluluğu yok. Biz taraf değiliz. Tamamen Karayolları ve müteahhit firma arasındaki bir olay. Hatta biz işin sürüncemede kalmaması ve köprünün zarar görmemesi için, yükümlülüğümüz olmadığı halde mali katkıda bile bulunduk."
   
  Gürtuna, raylı sistem projesiyle ilgili olarak da şunları söyledi: "Raylı sistem, köprü projesinden henüz çıkarılmadı. Ama mevcut ihale kapsamında yapılabilirliği konusunda görüşmeler var. Bizim bu noktadaki talebimiz devam ediyor. Sistemin yapılması gerekiyor. Ancak Karayolları ile müteahhit firma ne noktaya geldi, o konuda detaylı bilgimiz yok."

  İstanbul`a yağan yoğun karın ardından bazı tarihi binaların çökmesine ilişkin sorular üzerine de Gürtuna, şöyle konuştu:

  "Bu binalar, kar, yağmur ve hatta rüzgarı taşıyamaz hale gelmiştir. Hem hayati tehlike açısından, hem de tarihi dokunun yenilenmesi açısından bu binaların yenilenmesi gerekiyor, yıkılması değil."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı