GeriGündem Gürkan için kim ne dedi?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gürkan için kim ne dedi?

Siyasilerin vefat eden Aydın Güven Gürkan hakkındaki görüşleri ve yayımladıkları mesajları şöyle:

ARINÇ: BÜYÜK KAYIP

Aydın Güven Gürkan’ın ölümü nedeniyle eşi Serap Aksoy’a bir taziye mesajı gönderdi. Arınç mesajında, Gürkan’ın hayatını kaybetmesinden dolayı derin üzüntü duyduğunu belirterek, "Türk siyasi hayatında önemli görevlerde bulunmuş ve ülkemize başarılı hizmetler vermiş olan eşinizin aramızdan ayrılması büyük bir kayıptır" dedi.

BAYKAL: SORUMLU VE YAPICIYDI

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ”Dürüst, ahlaklı, sorumlu, yapıcı bir siyaset adamı olan Aydın Güven Gürkan, sosyal demokrat hareketin ve partileşmenin de önemli bir kişisidir” dedi.

Baykal, Aydın Güven Gürkan'ın vefatı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Baykal mesajında, HP ve SHP eski Genel Başkanı Gürkan'ın, sosyal demokrat hareketin birleşip bütünleşmesine önemli katkılar sağladığını belirterek, şunları kaydetti:

“Devlet ve bilim adamı Aydın Güven Gürkan'ın yaşamını yitirdiğini büyük bir üzüntü ile öğrendim. Dürüst, ahlaklı, sorumlu, yapıcı bir siyaset adamı olan Gürkan, sosyal demokrat hareketin ve partileşmenin de önemli bir kişisidir.

Böylesine önemli bir siyaset, devlet ve bilim adamını kaybetmiş olan eşi Sayın Serap Aksoy hanımefendiye, Gürkan ailesine, partimize, ulusumuza ve sosyal demokratlara başsağlığı ile sabır diliyorum.”

CHP TBMM GRUBU ÇARŞAMBA GÜNÜ TOPLANACAK

Öte yandan CHP'den yapılan yazılı açıklamada Genel Başkan Baykal'ın, parti yöneticileri ve milletvekilleri ile birlikte, Gürkan'ın 24 Ocak 2006 Salı günü İstanbul'da yapılacak olan cenaze törenine katılacağı, bu nedenle CHP'nin her Salı toplanan TBMM Grup toplantısının 25 Ocak Çarşamba günü yapılacağı bildirildi.

İSMAİL CEM'İN MESAJI

Bu arada eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem de Gürkan'ın vefatı dolayısıyla yayınladığı mesajda, “Aydın Güven Gürkan, özü ile tutarlı kalarak gelişmeye açık olmanın üstün nitelikli erdemli bir simgesiydi. Türk soluna, sosyal demokrasiye yaptığı büyük katkılar, hiç unutulmayacaktır” dedi.

SARIGÜL: YAKTIĞI MEŞALE AYDINLATMAYA DEVAM EDECEK

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Aydın Güven Gürkan'ın ölümü nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı. Sarıgül mesajında, “Halkçı Parti ve Sosyal Demokrat Parti'nin eski genel başkanı, eski Sosyal Güvenlik Bakanı, Türk sosyal demokrasisinin önder emekçisi, fikir ve eylem adamı değerli siyasetçi” Aydın Güven Gürkan'ı kaybettiklerini belirterek, “acımız tarifsizdir” dedi.Sarıgül, mesajında şunları kaydetti:

“Ancak yaktığı meşale gelecekte de bizi aydınlatmaya devam edecektir. Kendisine reva görülen tüm vefasızlıklara rağmen sürdürdüğü mücadelesi önünde minnet ve şükran duygularımızı ifade ediyor, her türlü koşulda ışığını söndürmeme kararlılığımızı yineliyoruz. Ulusumuzun ve tüm sosyal demokratların başı sağolsun.”

SEZER: TÜRK SOLU İÇİN BÜYÜK KAYIP
 
DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de Türkiye’de sol siyasete büyük katkıları bulunan, değerli bilim ve politika adamı Aydın Güven Gürkan’ı yitirmiş olmanın derin üzüntüsü içinde olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
  
"Gürkan, akademik çalışmalarında önemli başarılara imza attıktan sonra, 12 Eylül döneminin hemen ardından politikaya girmiş ve sol siyasetin ülkemizde yeniden yapılandırılmasında önemli görevler üstlenmiştir. Gürkan, aynı zamanda erdemli kişiliği, çalışkanlığı ve sıcak insan ilişkileriyle örnek niteliklere sahipti. Aydın Güven Gürkan’ın vefatı, Türk solu ve tüm Türkiye için büyük bir kayıptır."

KARAYALÇIN’DAN SOSYAL DEMOKRATLARA DAYANIŞMA ÇAĞRISI
 
SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın da, sosyal demokrasinin düşünce ve eylem önderlerinden, eski genel başkanları Gürkan’ı kaybetmekten büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, "Sevgili Aydın Güven Gürkan’a Allah’tan rahmet diliyorum. Başta değerli eşi Serap hanım olmak üzere Gürkan ailesine, SHP’lilere ve tüm sosyal demokratlara başsağlığı dileklerimi sunuyorum. Bu acı günümüzde sosyal demokratların sevgi ve dayanışma bağlarını güçlendirmeye çağırıyorum" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle