Gündem Haberleri

  Güreş: TSK'nın itibarını zedeliyorlar

  Saygı ÖZTÜRK/ ANKARA
  29.12.2009 - 11:02 | Son Güncelleme:

  “Özel Harp Dairesi”ni kaldırıp yerine “Özel Kuvvetler Komutanlığı”nı kuran dönemin Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Doğan Güreş, “Bu kuvvetin yaptığı işler gizlinin de gizlisidir. Takdir edileceğine yasadışı bir kuruluş gibi gösterilmesi TSK’yı rahatsız ediyor, itibarını sarsıyor” dedi.

  ÖZEL Harp Dairesi’ni kapatıp yerine Amerika ve İngiltere’deki örnekleri alınarak Özel Kuvvetler Komutanlığını kuran dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, bu komutanlığın görevlerinin “gizlinin gizlisi” olduğunu belirtti, “Ancak hiçbir yasadışı işleri olmak, onlara kimse yasadışı emir de veremez” dedi. Güreş, Seferberlik Tetkik Kurulu’nun aranması da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin itibarını sarsıcı nitelikte olduğunu söyledi.

  Seferberlik Tetkik Kurulu’nun görevinin Türkiye’nin işgal edilmesi, düşman kuvvetlerinin topraklarıma girmesi halinde, halkı örgütlemek ve düşman kuvvetlerine karşı mücadele etmekle görevli olduğunu belirten Güreş, Hürriyet’e şunları söyledi:
  Seferberlik Tetkik Kurulu’nda kimlerin görev alacağı isim isim bellidir. İnsanlar gizli değil ama kimin ne yapacağı gizlidir. Burası Özel Harp Dairesi’nin bir birimi olarak kurulmuştu.

  Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın kurucusuyum

  Özel Harp Dairesi’ni, Genelkurmay Başkanlığım dönemimde kaldırdım. Çünkü, değişen askeri koşullara göre görev talimatı çok basitti. Oysa aynı konuda dünyadaki değişik ordular değişik sistemler uyguluyorlardı. İngiltere’ye, ABD’ye gittim. Orada kişisel dostluklarımla da çok özel bilgiler aldım. Özel Harp Dairesi’nin yerine kurulacak Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın fiili bir güç olması lazımdı. Dönemin çok kıymetli generalleri ve subaylarıyla birlikte Özel Harp Dairesi’ni kapatıp Özel Kuvvetler Komutanlığı’na dönüştürdük. Silah, araç gereçlerini de ona göre aldık.
  Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın görev şekli değişince, Seferberlik Tetkik Dairesi de normal bir ünite olarak tutuldu.

  Yasadışı emir veremez

  Özel Kuvvetler, özel hallerde savaşan kimselerdir. Orada terhis olacak kimse yoktur. Hepsi muvazzaf subay ve astsubaylardan oluşur. Genelkurmay Başkanlığım döneminde fevkalade işler yaptılar. Bu kuvvetlerin takdir edileceğine suikast iddialarıyla gündeme getirilmesi Türk Silahlı Kuvvetleri’ni rahatsız eder, itibarını sarsar.

  Özel Kuvvetler Komutanlığı’na yasadışı emir vermenizin imkanı yok. Ona yasadışı bir emir vermek suç. Suçlar da hiçbir zaman gizli kalmaz. Bu suçun duyulmamasına imkan yok. Ayrıca, yasadışı emri yerine getirmek de suçtur.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı