Gündem Haberleri

  Gürcistan'daki gösterilerde 2 kişi öldü

  Hürriyet Planet
  26.05.2011 - 11:23 | Son Güncelleme:

  Gürcistan'da Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'nin istifası talebiyle parlamento binası dışında yapılan gösterilerde 1'i polis 2 kişinin öldüğü, 40 kişinin de yaralandığı bildirildi.

  İçişleri Bakanlığı sözcüsü Şota Utiaşvili, 1500 dolayında göstericiyle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalardan araçlarıyla hızla kaçmaya çalışan bir grup göstericinin bulunduğu otomobilin bir polis ve bir protestocuya çarptığını belirtti. Polis ve protestocunun olay yerinde öldüğü bildirildi.

  GÜRCİSTAN KARIŞTI / FOTO GALERİ 

  Utiaşvili, polisin göstericilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale ettiği çatışmalarda 28 protestocu ve 9 polisin de yaralandığını söyledi.

  İnsan hakları örgütleri, polisi aşırı güç kullanmakla suçlarken, olaylarda onlarca göstericinin de tutuklandığı ifade edildi.

  2004 yılında "Gül Devrimi"yle iktidara gelen Devlet Başkanı Saakaşvili'nin istifasını isteyen göstericiler, ayrıca bugün Bağımsızlık Günü dolayısıyla yapılacak askeri geçiş törenini engellemeyi amaçlıyor.

  Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te cumartesi günü de binlerce kişi, Saakaşvili'nin istifası talebiyle gösteri yapmış, polisin müdahalesi sonucu şiddetli çatışmalar çıkmıştı.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı