Gündem Haberleri

  Gürcistan-Türkiye vize uygulaması kalktı

  A.A.
  10.02.2006 - 15:35 | Son Güncelleme:

  Gürcistan Dışişleri Bakanı Gela Bejuaşvili, Türkiye ile aralarındaki vize uygulamasının kaldırılmasına ilişkin olarak “Tarihi bir gün yaşıyoruz” dedi.

  Gürcistan Dışişleri Bakanı Gela Bejuaşvili, iki ülke arasındaki vize uygulamasının kaldırılması nedeniyle Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Ertan Tezgör ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, bugünden itibaren başlatılan uygulama çerçevesinde iki ülke vatandaşlarına üç aylık vize serbestliği getirildiğini kaydetti.

  Gürcistan'ın, stratejik ortak olarak gördüğü ülkeler arasında Türkiye'nin yer aldığını anımsatan Bejuaşvili, bugün başlatılan uygulamanın iki ülke arasındaki ticari ilişkilere ivme kazandıracağına inandığını söyledi. Bejuaşvili, vize uygulamasının kaldırılmasıyla birlikte aynı zamanda iki ülkenin Avrupa ile bütünleşme yolunda ilk adımını attığını belirterek, bu işbirliğinin başarılı şekilde devam edeceğine inancının tam olduğunu kaydetti. Tezgör de yaptığı açıklamada, vize uygulamasının kaldırılmasının iki ülke arasındaki işbirliği ve stratejik ortalıkta önemli örnek teşkil ettiğini söyledi.

  Vizelerin kaldırılmasının iki ülke halkları arasındaki komşuluk ilişkilerini güçlü kılmasının yanında ekonomik ve ticari ilişkiler için de yeni fırsatlar doğuracağını kaydeden Tezgör, Gürcistan'daki Türk yatırımlarında önemli ölçüde artış gözlendiğini ifade etti.

  Büyükelçi Tezgör, yeni uygulama nedeniyle sınır ötesi ticaretin artacağını bunun da sınır bölgelerinin kalkınmasını sağlayacağını belirterek, özellikle Acara Özerk Cumhuriyeti'nin büyük fayda sağlayacağını düşündüğünü kaydetti.
  Tezgör iki ülke başbakanlarının İstanbul'da yaptıkları görüşmede, ”vize uygulamasının Türk-Gürcü işadamları için bir yıla kadar çıkartılması konusunda gerekli düzenlemenin yapılmasının kararlaştırıldığını, dolayısıyla bu konudaki çalışmalara başladıklarını” ifade etti.

  Gürcistan ve Türkiye arasında turizm sektörünün de canlılık kazanacağını bildiren Tezgör, Sarp sınır kapısının bağımsız Gürcistan'ın Türkiye'ye açılan ilk sınır kapısı olması nedeniyle simgesel özellik taşıdığını kaydetti.
  Türkiye ve Gürcistan arasında bugün başlatılan yeni uygulamayla birlikte iki ülke vatandaşları üç ay süreyle vizesiz giriş-çıkış yapabilme hakkını elde etmiş oldu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı