Gündem Haberleri

  Gürbüz Çapan'ı öldüreceklerdi

  Hürriyet Haber
  08.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ESENYURT Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'a suikast hazırlığı yaparken yakalandıkları öne sürülen sanıklar hakkında 39'ar yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Sanıkların Çapan'ı bir ölüm olayından sorumlu tuttukları belirtilirken azmettirici oldukları öne sürülen Şerafettin Düz ile Yıldırım Düz'ün de 24'er yıl ağır hapisleri istendi.

  Yıldırım Düz ve Şerafettin Düz adlı kişilerin, 31 Mayıs 1999'da Esenyurt'taki Fırat Düğün Salonu'nun kapatılması olayının ardından Çapan'ın öldürülmesi için 100 milyon liraya adam kiraladıkları ortaya çıktı. Düğün salonu sahibi olan kardeşi Kemal Düz'ün zabıta müdürü Sabit Kalaycı'yla aralarında çıkan silahlı çatışmada ölmesinden sonra Çapan'a husumet beslediği iddia edilen Şerafettin Düz ve akrabası Yıldırım Düz, 100 milyon lira ve tabanca sağladıkları Selahattin Yılmaz, Zafer Sütçü ve Suat Öztürk'e başkanının öldürülmesi emrini verdikleri öne sürüldü. Ancak tetikçilerin, Gürbüz Çapan'a telefon ederek kendilerine 250 bin dolar vermesini istemeleri üzerine suikast planının ortaya çıkarılarak önlendiği belirtildi.

  Savcılık, sanıklar hakkında adam öldürmeye teşebbüs, bu suça azmettirmek ve gaspa teşebbüs suçlarından Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açtı. Azmettiriciler Şerafettin Düz ile Yıldırım Düz'ün 24'er yıl, tetikçilikle suçlanan diğer sanıklar Şerafettin Yılmaz, Zafer Sütçü ve Suat Öztürk'ün ise, 39'ar yıl ağır hapisleri istendi.

  İki kişi ölmüştü

  Fırat Düğün Salonu'nun 31 Mayıs 1999'da ruhsatsız çalıştırıldığı gerekçesiyle belediye encümeni kararıyla kapatılmasının ardından salon sahibiyle, kararı uygulayan zabıta müdürü arasında çıkan tartışma kanlı bitmişti. Kapatma kararına tepki gösteren işyeri sahibi Kemal Düz, zabıta müdürü Sabit Kalaycı'yı kurşunlamıştı. Esenyurt Nergis Sokak'taki evinin önünde meydana gelen olay sonrası hastanede can veren Sabit Kalaycı'nın arkadaşı Rıfat Akkaya ise, Kemal Düz'ü kurşunlayarak öldürmüştü.

  Olay sonrası, kanlı kavgaya karıştıkları iddia edilen Rıfat Akkaya, Engin Düz, İsrafil Düz, Şerafettin Düz, Yıldırım Düz, İsmail Düz, Gürsel Düz, Hayrettin Düz ve Himmet Karakışlak hakkında Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açılmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı