Gündem Haberleri

  Güneyli bayanın hikáyesi

  Hürriyet Haber
  23.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikan edebiyat dünyasının yüzaklarından Lillian Hellman'ın yaşamı ‘‘Lillian'' adlı tek kişilik bir oyuna konu oldu. William Luce'un yazdığı ve Ahmet Levendoğlu'nun çevirip yönettiği bu oyunun prömiyeri Tiyatro Festivali kapsamında bugün yapılacak.

  Öncelikle Lillian Hellman'ın neden Amerikan Edebiyatı'nın yüzaklarından biri olduğunu açıklamak gerek. New Orleans'ta varlıklı bir Amerikalı anne ile Alman kökenli Yahudi bir babanın kızı olarak doğan Hellman üretken bir yazar olmanın yanı sıra ‘‘kızıl avına'' çıkan Senatör McCarthy'ye zarafetle karşı koyuşuyla da tanınıyor. Daha küçücük bir çocukken bile haksızlığa karşı çıkan ve beyazların arasında değil siyahlarla birlikte yaşamak istediğini haykıran Lillian Hellmann'ın gözalıcı bir hayat hikayesi var.

  Lillian Hellman'ın hayatının en önemli ekseni ünlü yazar Dashiel Hammett ile Hammett'in ölümüne kadar sürdürdüğü otuz yıllık gelgitli ilişki. Öyle ki ‘‘Dash olmasaydı yazamazdım'' diyen Hellman tümü sahnelenmiş sekiz oyununu, iki oyun uyarlamasını, hepsi çekilmiş on beş film senaryosunu ve üç anı kitabını elinin tersiyle bir kenara iterek, hayattaki en büyük başarısının Hammett ile sürdürdüğü ilişkisi olduğunu söylüyor.

  Coşkulu, onurlu ve zeki Lillian Hellman Türkiye'de ilk kez bir oyuna konu olmuyor, Bilgesu Erenus'un ‘‘Güneyli Bayan''ını Hellman'ı anlatan ilk oyun. Bugün, yarın ve perşembe saat 20.30'da Tiyatro Festivali kapsamında Devlet Tiyatroları'nın Aziz Nesin Sahnesi'nde sergilenecek Tiyatro Stüdyosu yapımı ‘‘Lillian'' onuncu yılını kutlayan Tiyatro Stüdyosu'nun izleyicilere yaşgünü hediyesi bir bakıma.

  Oyunda Lillian Hellmann'ı Aliye Uzunatağan canlandırıyor ve oyun son derece minimalist ama derin bir dekorun önünde uzun uzun bekleyen bir kadının görüntüsüyle başlıyor. Bu kadın, yani Lily ‘‘Lillian'', ölüm döşeğindeki sevgili ‘‘Dash''inin başında beklerken kendi hikayesini ve anılarını anlatıyor. Bu arada sigaraların biri yanıp sönüyor ve Lily zaman zaman kendisini cevaplayamayan Dashiel'iyle de konuşuyor...

  Lillian'ın, Aliye Uzunatağan'ın çalkantılı ruh haliyle birlikte değişen ve neredeyse dillenen ışık tasarımını Işıl Kasapoğlu yapmış. Yönetmen Ahmet Levendoğlu, Lillian Hellmann'ın pırıltılı bir hayat sürmesi kadar başarılı bir tiyatro yazarı olmasının da ilgisini çektiğini söylüyor. Bu arada Hellmann'ın ‘‘Küçük Tilkiler, Kırık Oyuncaklar'' adlı oyunun uzun yıllar önce Devlet ve Şehir Tiyatroları'nda sergilendiğini hatırlatalım.

  36 yıldır tiyatro yapmasına rağmen ilk kez tek kişilik bir oyunla seyirci karşısına çıkacak Aliye Uzunatağan ise çok heyecanlı olduğunu ve kendisi için çok anlam ifade eden ‘‘Lillian''la seyirci karşısında önemli bir sınav vereceğini düşündüğünü söylüyor.

  <ı>İki perdelik ve iki saatlik oyunun bilet fiyatları tam 6, öğrenci 3 milyon TL. Aziz Nesin Sahnesi, Taksim. Tel: (0212) 293 31 09)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı