Gündem Haberleri

  Güneye kuş göçü başladı

  A.A
  21.08.2006 - 12:11 | Son Güncelleme:

  Sıcak hava dalgasını takip eden “süzülen kuşlar”ın kuzeyden güneye yolculuklarının başladığı bildirildi.

  Doğa Derneği Kuş Gözlem Ağı Sorumlusu Eray Çağlayan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mayıs ayında sıcak havadan kaçarak, kuzeye göç eden kuşlardan ilk grupların, yaz ayının sonlarına yaklaşılmasıyla güneye göçlerine başladıklarını söyledi.

  “Süzülen kuşlar” olarak adlandırılan ve başlıcaları leylek, kartal, şahin ve atmaca olan kuşların göçlerinin her yıl 15 Ağustos civarında başladığını kaydeden Çağlayan, bu kuşlar için Cebelitarık Boğazı ve Malta ile Türkiye'nin önemli bir geçiş noktası olduğunu, Türkiye'de de göç çizgisinin, Çukurova üzerinde iki kola ayrılarak Çoruh Ovası ve İstanbul'dan geçtiğini kaydetti.

  Göçlerin eylül ayı sonunda yavaşladığını, ekim ayında da yoğun olmasa da süreceğini kaydeden Çağlayan, ilk olarak leylekler ve kartalların başladığı bu göçü, diğer kuşların da sırasıyla gerçekleştireceğini, bu dönemde birçok kuş gözlemcisinin İstanbul'da Çamlıca Tepesi'nden teleskop ve dürbünlerle kuşları gözlemleme fırsatı bulduğunu belirtti.

  “İLK SİNYAL”

  Çağlayan, “süzülen kuşlar”ın ardından, “su kuşları”nın göçünün 15 Eylül civarında yoğunluk kazanacağını ifade ederek sırasıyla ördekler, kıyı kuşları ve kazların göç etmeye başlayacağını belirtti.

  Kuş gribi hastalığı açısından su kuşlarının göçünün önemli olduğuna dikkati çeken Çağlayan, “kuş gribinin özellikle su kuşlarının bulunduğu bölgelerde ortaya çıktığı biliniyor. Su kuşlarının göçü başlamadan önce şu an güneye göç hareketiyle özellikle Çukurova'da yoğunlaşan kuş populasyonu, yaklaşık 1 ay sonra başlayacak sulak alan kuşlarının göçü' öncesi kuş gribi hazırlıklarına başlamamız gerektiğinin işaretini veriyor” dedi.

  Bu kuşların, Çukurova, Kızılırmak, Göksu ve Meriç gibi deltalar, Burdur, Uluabat, Büyükçekmece gibi büyük göller ile çok sayıda baraj gölü, sazlık ve bataklığa uğrayacağını ifade eden çağlayan, yoğun ördek populasyonlarının ve bazı türlerin de buralarda konaklayarak kışı geçireceğini, özellikle sayılan bölgelerde kuş gribi konusundaki önlemlerin şimdiden alınmaya başlanması gerektiğini vurguladı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı