Gündem Haberleri

  Güneydoğu'ya sitem

  Şaban SEVİNÇ / DİYARBAKIR
  11.07.2001 - 01:14 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır'da yerel bir TV'ye konuşan Baykal, HADEP'le etnik siyaset yaptıkları gerekçesiyle Güneydoğulu vatandaşları eleştirdi. Bunun bölge insanının sorunlarına çözüm getirmediğini savunan Baykal, ‘‘Protesto anlayışına dayalı politika yanlıştır. Protesto etmek yerine yönetim organlarına katılmak gerekir’’ dedi.

  KURULTAYIN ardından yurt gezilerine başlayan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, programın ilk durağı olan Diyarbakır'da bölge halkına sitem etti. Baykal önceki gün Diyarbakır'ın yerel TV kanalı ART'de canlı yayına katıldı. Baykal, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde vatandaşların bölgesel siyaset yaparak, devleti protesto etme anlayışına girdiğini savundu. Adını vermeden HADEP'le etnik siyaset yapılmasını eleştiren Baykal, ‘‘Bölgesel siyaset yapma anlayışımızı terketmeliyiz. Bunu anlıyoruz, hak da veriyoruz. Ama sonuçta siz de biz de TBMM'nin dışında kaldık’’ dedi. Bu anlayışın bölge insanının sorunlarına çözüm getiremeyeceğini söyleyen Baykal sözlerini şöyle sürdürdü:

  PROTESTO POLİTİKASI YANLIŞ

  ‘‘Protesto anlayışına dayalı politika yanlıştır. Protesto etmek yerine yönetim organlarına katılmak ve şikayetçi olunan konuları değiştirmek gerekir. Türkiye ile bütünleşilmelidir. Aksi takdirde size de yazık, bize de yazık, Türkiye'ye de yazık oluyor.’’
  Program sunucusunun ‘Sizin partinize dinsiz diyorlar?’ sorusu üzerine de Baykal şunları söyledi: ‘‘Bizim insan merkezli siyasetimizde insanın düşüncesi, inancı ve işkence yapılamazlığı vardır. Bunlar İslamiyetin de, sosyal demokrasinin de temelidir. İslamın Papa'sı ve Papaz'ı yoktur. Yani din ile birey arasında sadece Kuran ve bireyin inançları vardır. İnsanların inançları da saygıdeğerdir. Misak-ı Milli sınırları içinde Kürt de, Arnavut da, Türk de aynı haklara sahiptir.’’

  2 BİNLİK AŞİRET CHP'DE

  Baykal
  dün sabah saat 07.00'de Diyarbakır'dan ayrılarak Batman, Siirt, Eruh, Cizre, Mardin ve Derik'i ziyaret etti. CHP Lideri, Derik'te 2 bin kişilik bir aşiretin CHP'ye katılım törenine katıldıktan sonra, dün akşam Ankara'ya döndü. Baykal, trafik kazasında ölen Eruh ilçe başkanı Kadir Beştaş'ın yerine karısı Necibe Beştaş'ı atadı. Böylece, CHP Güneydoğu Anadolu'da ilk kez bir kadını ilçe başkanlığı görevine getirmiş oldu.

  DÖVİZE PARA YATIRMADIM

  Baykal,
  ekonomik krizden önce 253 milyar lirasını dövize çevirip bankaya yatırdığına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Baykal, ‘‘Ben paramı dövize yatırmadım’’ dedi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, bir gazetede ekonomik krizden önce 253 milyar lirasını dövize çevirip bankaya yatırdığı yolunda haber bulunduğunu, bunun gerçeği yansıtmadığını söyledi. Deniz Baykal, ‘‘Gazete yakın zamanda düzeltme yapacaktır. Ben paramı dövize yatırmadım’’ dedi. Baykal, özel timin sıkı koruması altında Eruh'tan sonra gittiği Şırnak'ta parti il binasını ziyaret ederek partililerle görüştü.

  Kadınlar çapa yaptırdı

  Baykal, Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'ne bağlı Sinan Köyü'nde pamuk tarlasında çalışan işçilerle konuştu. Baykal, işçilere günlük ne kadar ücret aldıklarını ve hangi koşullar altında çalıştıklarını sordu. İşçilerin ‘‘Günde 3 milyon 900 bin liraya çalışıyoruz’’ yanıtını vermesi üzerine Baykal, ‘‘İyi ki bu işiniz de var. Yoksa, başka hiç bir şey yapamazdınız’’ dedi. Bunun üzerine kadın işçilerden biri Baykal'ın eline çapa tutuşturarak ‘‘Haydi Başkan hep beraber’’ dedi. Baykal işçilerle bir süre çapa yaptıktan sonra yoluna devam etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı