Gündem Haberleri

  Güneydoğulu kadın 'spiral'den korkuyor

  Hürriyet Haber
  21.11.2001 - 14:26 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık Merkezi'ne bağlı Aile Planlaması Polikliniği'nde görevli Dr. Suzan Kartıüstün, aile planlaması yöntemleri konusunda kadınların ilginç sorularıyla karşılaştıklarını söyledi.

  Dr. Kartıüstün, kadınların aile planlaması konusunda eğitilmeleri amacıyla yoğun çalışma yapıldığını belirtti.  Doğum kontrolüyle ilgili merkezlere başvuran kadınların bazı konularda endişeli olduklarını kaydeden Dr. Kartıüstün, yaptıkları görüşmelerle kadınların bu endişelerinin giderildiğini bildirdi. Dr. Kartıüstün, merkezlerine gelen kadınların sordukları sorularla ilgili şunları söyledi:

  ''Başvuran kadınların bir kısmı aile planlamasında kullanılan  yöntemleri çok iyi bilmedikleri için  çekiniyorlar. Spiral kullanan kadınlar; (İç organlarımıza kaçar mı? Abdest bozar mı? Dini açıdan sakıncası var mı? Cinsel ilişkiyi olumsuz etkiler mi?) gibi sorular yöneltiyorlar. İğne kullananlar (İleride kısır yapar mı?) ve ilaç kullananlar da (Yan etkileri bizi olumsuz etkiler mi? Kilo alır mıyız ? Sinir yapar mı?) gibi sorular soruyorlar.

  Ancak, geçmiş yıllara oranla bu tür soruları soranlar az sayıda ve bunlarda yaptığımız görüşmelerle endişelerini yeniyorlar. Birkaç yıl önce aile planlaması konusunda kadınlara çok dil döküyorduk, ancak aile planlaması konusunda erkeklerin de eğitilmesi gerekiyor. Bazı kadınlara da eşleriizin vermeyerek aile planlamasına karşı çıkıyorlar.''
    
  3 BİNE YAKIN KADINA ÜCRETSİZ HİZMET
    
  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanı Remzi Dede de, polikliniğin kadınları aile planlaması ve gebe sağlığı konusunda bilinçlendirmek amacıyla açıldığını anlattı.

  Başvuruda bulunan her hamile kadının gerekli kontrol ve tetkiklerini ücretsiz yaptıklarını belirten Dede, şöyle dedi:

  ''Anneyi, sağlıklı bir gebelik geçirmesi için dikkat etmesi gereken konularda bilgilendiriyoruz. Aile planlaması amacıyla başvurankadınlara da öncelikle aile planlaması danışmanlığı yapılıyor. Ardından kadınlara uygun olan aile planlaması yöntemi ücretsiz uygulanıyor. Her geçen gün başvuran kadınların sayısı artıyor. 6 ay önce açılan polikliniğimizde 3 bine yakın kadına hizmet verildi.''

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı