GeriGündem Güneydoğu'daki intiharlar mercek altında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güneydoğu'daki intiharlar mercek altında

Diyarbakır ve Batman Valiliği ile Dicle Üniversitesi (DÜ) tarafından Diyarbakır ve Batman'daki intihar olaylarının araştırılması amacıyla bir komisyon kuruldu.

Komisyonda yer alan D.Ü Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mazhar Bağlı, yaptığı açıklamada, araştırmayla, Diyarbakır ve Batman'da son 1 yılda meydana gelen intihar olaylarındaki anormal artışın sosyo-psikololojik nedenlerini ortaya koymayı amaçladıklarını belirterek şöyle dedi:

''İntiharları, sansasyondan uzak, akademik bir çerçevede bütün yönleriyle, bilimsel kriter ve yöntemlerle inceleyeceğiz. Hedefimiz, ölümle sonuçlanan intihar olaylarındaki kişiler ile intihar girişiminde bulunanların kişisel özelliklerini, sosyo-ekonomik konumlarını, kişilik durumlarını, ailevi ve sosyal çevrelerinin analizini yapmaktır.''

Doç. Dr. Bağlı, araştırma kapsamında, intihar girişiminde bulunanlara ve aile reislerine kişilik testi ile anket formunun uygulanacağını belirterek şöyle devam etti:

''Üniversitenin Sosyoloji, Psikoloji ve Psikiyatri ana bilim dallarındaki, konunun uzmanı olan öğretim üyelerince kişilik testi ve anket formu hazırlandı. Kişilik ve anket formundan elde edilen verile, bilgisayar ortamında istatistiki yöntemlerle değerlendirilecektir.

Araştırmada elde edilecek bulgular ışığında, intihar vakalarının bulunduğu aileler ile Diyarbakır ve Batman'daki ailelere yönelik görev yapan sosyal hizmet uzmanlarının üniversitede eğitilerek, bu tür olayların tekrarlanmasını önlemek istiyoruz.''Yorumları Göster
Yorumları Gizle