GeriGündem Güneydoğu teröre karşı ayaklandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  61
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güneydoğu teröre karşı ayaklandı

Güneydoğu teröre karşı ayaklandı
refid:7571023 ilişkili resim dosyası

PKK terörünün en çok vurduğu bölge olan Doğu ve Güneydoğu'da halk teröre karşı sokaklara döküldü, Türk bayrakları ile yürüyüşler düzenledi. Ayrıca Güneydoğu’daki 64 baro, dernek ve oda, borsadan yapılan ortak açıklamada da terör lanetlendi.

YURT GENELİNDEKİ TERÖRE LANET YÜRÜYÜŞLERİNDEN ÇARPICI FOTOĞRAFLAR 

ŞIRNAK'TA 5 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ

Şırnak'ta düzenlenen ‘Terörü lanet' mitinginde, Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan yaklaşık 5 bin kişi ellerinde Türk bayrakları ile şehitler için saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı'nı okudu. Büyük bir Türk Bayrağı’nı taşıyan Şırnaklılar kentlerinin adının terörle anılmaması için sık sık sloganlar attı.

Köy korucularından Abdulmuttalip Hanedan, konuşmasında DTP'li bölge milletvekillerine seslenerek şunları söyledi:

“Yanlışın neresinden dönersek kârdır. Biz bu savaşı, bu davayı, sabrımız birliğimiz çabamız ve aklımızla kazanacağız. Bu bölgeden çıkan 21 milletvekili aklı selim davranıp, adam gibi milletvekili olurlarsa, TBMM'ye yakışır şekilde milletvekili olurlarsa kabul ederiz. Yok benim askerimi, korucumu, köprümü, sağlık ocağımı, yolumu havaya uçuran teröriste ‘kardeşim' diyorsa, kusura bakmasın benim ne temsilcim, ne milletvekilim, ne de hiçbir şeyimdir.“

Ellerinde, şehit kardeşlerinin fotoğraflarını taşıyan şehit yakınları, “Talabani, senin kedini de, köpeğini de, kelleni de alır geliriz” yazılı döviz taşırken, şunları söyledi:

“Şırnaklılar olarak şehitlerimizin ve askerimizin her zaman yanındayız. Öncelikle bütün şehit ailelerine başsağlığı diliyorum. Şırnak halkı olarak terörü lanetliyoruz. Şehitlerimize rahmet diliyoruz.  Hiç kimse sanmasın ki onlara bir karış toprak vermeyiz. Hepimiz Mehmetçiğiz. Suçsuz olduğumuz halde köyümüzü ateşe verdiler ve ailelerimizi katlettiler. Köyümüzden kovdu PKK’lılar bizi. Kahrolsun PKK, kahrolsun Barzani. Onlarca askeri şehit ettiği için PKK’yı lanetliyoruz. Kimse Türkiye’yi bölemez ve bölemeyecek, hepimiz Türk olarak kalacağız.”

SİİRT'TE TERÖRE LANET

Siirt'te Türk Kamu-Sen ve Tük Eğitim-Sen şubelerince ‘Teröre lanet’ mitingi düzenlendi. Atatürk Bulvarı'nda gerçekleştirilen mitinge yaklaşık bin kişi katıldı. Mitinge katılanlar, şehitler için saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı okudu. Şehitlerin ruhuna dua okuyan kalabalık daha sonra, geçen hafta Hakkari'de şehit düşen 12 Mehmetçiğin anısına yoklama yaptı.

Kalabalık, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ‘Barzani şaşırma, sabrımızı taşırma’, ‘Kahrolsun PKK’ sloganları attı.

BİTLİS'TE TERÖRE TEPKİ

Bitlis'in Ahlat ilçesinde esnaf iş yerlerine Türk bayrağı asarak teröre tepkilerini gösterirken, yüzlerce sürücü, araçlarını Türk bayraklarıyla donatarak  uzun konvoylar eşliğinde tur attı. Van Gölü sahilinde toplanan halk, şehitler için saygı duruşunda bulundu. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sivil toplum örgütleri adına  yapılan basın açıklamasında, şöyle denildi:

"Kanlı terör olayları  yüreğimize ateş düşürmüştür. Ancak demir yumruklarımızı güçlendirmiş,  vatan, millet ve bayrak aşkımızı her şeyin üstüne çıkartmıştır. Bu  münasebetle, Ahlat halkı olarak, devletimizin ve kahraman ordumuzun  acılarını paylaşır, bu kutsal vatan savunmasında 1071 Malazgirt  Zaferi'ni kazandıran ruhun ortaya çıktığı Ahlat'ta, Çanakkale'de yedi  düvele diz çöktüren aziz şehitlerimizin hatırasına hepimiz Mehmet,  hepimiz Mehmetçik olmaya ant içeriz.”

VAN'DA MİNİBÜSÇÜLER EYLEM YAPTI

Van'daki minibüs kooperatifleri, terör saldırısını protesto etti. Melen Caddesi'nde 300 araçlık konvoy oluşturan minibüsçüler, araçlarını Türk  bayraklarıyla donatarak eyleme katıldı. 2 Nolu Minibüsçüler Kooperatifi  Başkanı Süleyman Demir, amaçlarının ülkenin birlik ve beraberliğine  sahip çıkmak olduğunu belirterek, her türlü terör saldırısını  kınadıklarını söyledi.

Demir, Van'daki çeşitli kooperatiflere kayıtlı 300 araçla terör  saldırılarını protesto etmek amacıyla bir araya geldiklerini  vurgulayarak, ülkenin birlik ve beraberliği için her şeyi yapmaya hazır  olduklarını ifade etti. Yoğun güvenlik önlemi altında Melen Caddesi'nden hareket eden 300  araçlık konvoy, klaksonlar eşliğinde şehir turu attı.

GÜNEYDOĞU'DAKİ DERNEKLERDEN ORTAK AÇIKLAMA

Öte yandan Güneydoğu’daki 64 baro, oda, dernek ve borsa adına yapılan ortak açıklamada terör örgütü PKK'nın şiddeti yöntem olarak kullanmaktan vazgeçmesi istenirken, “Acılarımız derinleşiyor, kaygılarımız artıyor” denildi.

Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Borsası. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlikleri, Barolar, Tabip Odaları, Diş Hekimi Odaları, Eczacı Odaları, Serbest Mali Müşavir ve Muhasebeciler Odaları, Veteriner Odası, Ziraat Odası, Sanayici ve İşadamları Dernekleri, Türk-İş 7'nci Bölge Tamsilciliği, Özgür-Der, Mazlum-Der ve Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nin de aralarında bulunduğu toplam 64 sivil toplum örgütü temsilcileri Ticaret ve Sanayi Odası'nda ortak açıklama yaptı.
Açıklamada, “Can kayıpları canımızı yakıyor, şiddet hayatlarımızı karartıyor. Kin ve nefret havası yaygınlaşıyor. Kaygılarımız artıyor." denirken, PKK'nın silahsız hale gelmeye hazır olduğunu gecikmeden açıklaması istendi.

IĞDIR'DA ŞEHİT AİLELERİNE DESTEK

Öte yandan Iğdır'da yaşanan terör olayları nedeniyle Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu iptal edildi. Iğdır Valisi Saffet Karahisarlı, son günlerde artan terör olaylarına dikkat çekerek, terörist saldırılarda askerlerin şehit olması nedeniyle  yapılması planlanan Cumhuriyet Bayramı resepsiyonun iptal edildiğini bildirdi. Cumhuriyet Bayramı akşamı şehit aileleri ve gazileri için bir yemek  verileceğini anlatan Karahisarlı, yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

"Resepsiyon için harcanması planlanan parayı da Iğdır'daki şehit  aileleri ve gazilerimize dağıtacağız. Vatanımız, şehit ve gazilerimiz  sayesinde bugüne gelmiştir. Şehit ailelerimiz ve milletimiz acı içindeyken resepsiyon yapmayı uygun görmedik.”"


Yorumları Göster
Yorumları Gizle