Gündem Haberleri

  Güneydoğu dokuması kilim İstanbul'da

  Hürriyet Haber
  15.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Güneydoğu kadınının dokuduğu kilim, ördüğü patik ve işlediği dantel İstanbul'da sergileniyor. 9 Mart'ta Osmanbey, Halaskargazi Caddesi'ndeki Pimapen Kültürevi'nde açılan sergi 23 Mart'a kadar sürecek.

  Başbakanlık GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın 1995'te bölge kadınının eğitilmesi için açtığı, kısa adı ‘ÇATOM’ olan Çok Amaçlı Toplum Merkezleri'nde yapılan elişleri, bir grup ÇATOM yetkilisi tarafından İstanbul'a getirildi. Pimapen Kültürevi'nin katkılarıyla açılan sergide şimdiye kadar 300 milyona yakın gelir sağlandığını söyleyen yetkililer, paranın satılan parçaları yapan kadınlara götürüleceğini söylediler. Mardin-Dargeçit'teki ÇATOM görevlisi Leyla Onur ve Siirt-Merkez görevlisi Pelin Demirhan, ilk kez İstanbul'da yapılan serginin ÇATOM'un tanıtımı için iyi bir fırsat olduğunu, bundan sonra daha çok gelir sağlayabilecekleri sergiler açmak istediklerini belirttiler. Dargeçit, Batman, Cizre, Siirt ve Kilis'te yapılan elişlerinin yer aldığı sergide özellikle kilimlerin büyük ilgi gördüğünü anlatan Demirhan ve Onur, bundan sonraki sergilerde bölgedeki tüm ÇATOM'lardan katılım sağlayacaklarını söylediler. Güneydoğu Anadolu'daki 21 ÇATOM'un sayısının yakında 24'e çıkarılacağını söyleyen Demirhan ve Onur, ‘‘Bölgenin uzun zamandır adı yalnız terör ile duyuluyordu. Bu imajın silinmesini istiyoruz. Bu sergi Güneydoğu'da da iyi şeyler olabileceğinin kanıtı,’’ dediler.

  ÇATOM'un hedefleri arasında kadınlara el becerileri edindirmenin yanı sıra sağlıklı beslenme, ev ekonomisi, okuma-yazma öğretmek de yer alıyor.

  Pimapen Kültüreve, Halaskargazi Cad. 263-265, Osmanbey. Tel: (0212) 296 90 36

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı