Gündem Haberleri

  Güneydoğu Avrupa Dışişleri Bakanları toplantısı sona erdi

  Hürriyet Haber
  14.10.2005 - 13:56 | Son Güncelleme:

  Yunanistan'ın Rodos adasında yapılan gayriresmi Güneydoğu Avrupa Dışişleri Bakanları toplantısı sona erdi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis, bölgesel işbirliğinin özendirilmesi konuları üzerinde durulduğunu kaydetti.

  Türkiye'yi Devlet Bakanı Beşir Atalay'ın temsil ettiği toplantından sonra, Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis basın toplantısı düzenledi.  Toplantıda, bölge ülkeleri arasındaki siyasi diyalogun güçlendirilmesi yönündeki iradenin bir kez daha teyit edildiğini söyleyen Molivyatis, bölgesel işbirliğinin özendirilmesi ve bölgesel altyapının geliştirilmesi konuları üzerinde durulduğunu kaydetti.

  Bölgesel altyapı konusunda en önemli iki konunun ulaştırma ve enerji olduğunu belirten Molivyatis, şöyle dedi:
  “Bölgenin karayolu ve demiryolu bağlantıları özel bir önem taşıyor. Özellikle başkentlerin ve önemli şehirlerin demiryolu bağlantılarının sağlanması önceliklidir. Ayrıca, bölge ülkeleri arasındaki sınır geçişlerinde bürokrasinin azaltılmasını hedefliyoruz. Enerji alanındaysa Türkiye-Yunanistan doğal gaz boru hattının inşası ve bu hattın devamı niteliğinde Yunanistan-İtalya bağlantısı var. Ayrıca, Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattı inşası gündemde bulunuyor. Bölge ülkeleri, enerji alanındaki işbirliğini daha da ileri götürmek durumundalar.”

  Türkiye ve Hırvatistan'ın AB ile üyelik müzakerelerine başlamaları kararının alındığını, Romanya ile Bulgaristan'ın da üyeliğin bir adım ötesinde olduklarını kaydeden Molivyatis, tüm Balkan ülkelerinin zaman içinde AB ile bütünleşmesini arzu ettiklerini de vurguladı.

  Molivyatis, Kosova sorununun da BM şartı ve AB ilkeleri çerçevesinde çözümünü arzu ettiklerini kaydetti.
  Gayriresmi Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısına, Türkiye ve Yunanistan'ın yanı sıra Arnavutluk, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Romanya, Bulgaristan, Sırbistan ve Makedonya katıldı.
  Toplantıda, Moldova da gözlemci olarak yer aldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı