Gündem Haberleri

  Güneydoğlu kadınlar hayatlarını kazanıyor

  Hürriyet Haber
  25.12.2001 - 16:45 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır`da ev kadınları, AB desteğiyle başlayan, ancak Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı tarafından sürdürülen projeyle, mum üretip pazarlayarak iş hayatına atılıyorlar. Güneydoğu`nun tek kadın merkezi olan KA-MER`e (Kadın Merkezi) başvuran kadınların sayısı 3 bini aştı.

  Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı Koordinatörü Naşide Buluttekin, Kadın Emeği Değerlendirme Vakfı tarafından İstanbul, Deprem Bölgesi, Mardin ve Diyarbakır`da yürütülen 'Yerel Kalkınmada Kadın Liderliğinin Desteklenmesi Projesi' kapsamında Diyarbakır`da biraraya getirdikleri ev kadınlarını, yaptıkları piyasa araştırması sonucunda mum üretimine yönelttiklerini söyledi.

  Buluttekin, başlangıçta projenin finansmanının Avrupa Birliği tarafından sağlandığını, ancak devamında kendi çabaları ve kurumlardan aldıkları destekle faaliyetlerine devam ettiklerini kaydetti.

  Huzurevleri Semti ve Suriçi`ndeki Fatihpaşa Mahallesi`nde iki atölye açarak, burada topladıkları ev kadınlarına gerekli malzemeleri sağladıklarını ifade eden Buluttekin, projenin amacının, kadınların biraraya gelip organize olarak önceliklerini yerel gündeme taşımalarını sağlamak olduğunu bildirdi. Buluttekin şunları söyledi:

  "Biraraya gelen kadınlar, önceliklerini, üretim yaparak aileye katkıda bulunmak ve çocuklarına yuva açılması olarak belirlediler. Vakıf olarak tuttuğumuz evlerin kirasını Valilik Sosyal Yardımlaşma veDayanışma Vakfı ödedi. Ayrıca Belediye`den de destek aldık. Belirlediğimiz diğer ihtiyaçlarımız için de sivil toplum örgütlerine gidip destek istiyoruz. Her kesimden bize destek var."

  Buluttekin, kadınların ürünlerini kendilerinin pazarladıklarını veher aşamada söz sahibi olduklarını belirterek "Projeye katılan kadınlar sosyalleşiyor, evlerine maddi katkıda bulanarak evde söz sahibi oluyorlar. Huzurevleri Grubu, şimdiden kooperatif kurmaya karar verdi" dedi.

  Sosyal Hizmetler Uzmanı Nurdan Kendirli de Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak, kadınları üretim yapmaya ve kendi kararlarını kendilerinin almasına teşvik eden bu projeye destek olduklarını anlatarak, öncelikle atölyede üretim yapan bu kadınların çocuklarının alınacağı iki mahalle yuvası açacaklarını bildirdi.

  Atölyede çalışan kadınlardan Fatma Altunç ise kendilerine yönelik bu girişime çok sevindiklerini ve bu projeye katılmalarından itibaren sosyal ilişkilerinin arttığını belirterek, günde 3-4 saatlik bir çabayla ailelerine de maddi katkıda bulunmanın kendilerine özgüven kazandırdığını bildirdi.
                                                                                                      
  BAŞVURULAR 3 BİNİ AŞTI

  Güneydoğu`nun tek kadın merkezi olan KA-MER`e (Kadın Merkezi) başvuran kadınların sayısı 3 bini aştı.

  KA-MER Temsilcisi Özlem Öztürk, kadınlarla el ele çalışmak için 4 yıl önce merkezi kurduklarını ve kadınlara yönelik grup çalışmalarıyla bilinç yükseltme programı uyguladıklarını belirterek, ayrıca acil yardım hattında da aile içi şiddete maruz kalan kadınların başvurularını kabul ettiklerini söyledi.

  Acil yardım hattına bugüne kadar bin kadının başvurduğunu ve bu kadınların yüzde 6`sının yalnızca resmi nikahlı, yüzde 30`nun yalnızca dini nikahlı ve yüzde 64`ünün de hem resmi hem de dini nikahlı olduğunu anlatan Öztürk, resmi nikahta yaş ortalamasının 20, dini nikahta ise 17 olduğunu bildirdi.  Öztürk, bölgede resmi nikahın pek tercih edilmediğini ve dini nikahla küçük yaşta, başlık parası ile evlendirilmelerin sıkça yaşandığını ifade ederek şöyle dedi:

  "Kız çocuklarına, evlendirilene kadar babanın, evlendirildikten sonra da kocanın malı gözüyle bakılıyor. Toplum, kız çocuklarının okutulmaması, kadınlara mal gözüyle bakılmasını, bu şekilde evlendirilmesini kabul edilir kılıyor. Aslında bu, kadının ikincil konumunu gözler önüne seriyor. Kadın başlık parasıyla  evlendirilmişse, kadının seçimiymiş gibi bu durum başına kakılır. En temel insan haklarını kullanmak istediği zaman yaşam hakkının elinden alınabilmesi ile karşı karşıya kalabilir. Bütün bunlar kadınların yaşadığı şiddeti gösteriyor. Merkezimizde grup çalışmalarına katılan kadınların sayısı 3 bini aştı."

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı