Gündem Haberleri

  Güney Sudan Devlet Başkanı'nın Sudan ziyareti

  A.A.
  09.10.2011 - 10:03 | Son Güncelleme:

  Güney Sudan'ın Sudan'dan ayrılmasının ardından ilk kez iki günlük resmi bir ziyaret için Sudan'ın başkenti Hartum'a giden Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'le görüştü.

  İki lider dün yaptıkları görüşmenin ardından barış ve istikrar için birlikte çalışma taahhüdünde bulundu.

  Ömer El Beşir yaptığı açıklamada, ortak çabalar sayesinde 2005'de barış anlaşması sağladıklarını, aynı iyi niyetin kanıtı olarak savaşa geri dönmeyeceklerini belirtti.

  El Beşir, eğer siyasi irade mevcutsa, askıda kalan sorunların çözülmesinin çok zor olan sorunlar olmadığını söyleyerek, Salva Kiir'in bu ziyaretinden memnuniyet duyduklarını, ziyaretin bu siyasi irade konusunda kendilerine güvence verdiğini belirtti.

  Kiir'in ziyareti sırasında kuzey ve güney arasında ilişkilerin gerilmesine neden olan petrol ve Abyei'nin durumu gibi kritik konuların ele alınacağı bildirilmişti.
  Sudan'dan ayrılan Güney Sudan, 9 Temmuz'da bağımsızlığını ilan etmişti. Anlaşmazlık konularının başında gelen petrolün büyük çoğunluğu Güney Sudan'da üretiliyor. Sınır bölgesi olan Abyei ise, geçen Mayıs ayında Sudan askerleri tarafından işgal edilmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı