Gündem Haberleri

  Güney Kore'de ilginç suçlama

  Hürriyet Planet
  05.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Güney Kore'de Park Jun-Geun adlı 23 yaşındaki bir fotoğraf sanatçısı, eğlence olsun diye Kuzey Kore'nin açıklamalarını Twitter'da paylaştığı ve bu ülkenin bayrağı önünde poz verdiği için hapis cezasıyla karşı karşıya.

  Park'a yöneltilen suçlama "düşmanın çıkarına hizmet eden eylemlerde bulunma"... Bu suçun cezası ise yedi yıla kadar hapis olabiliyor.

  Park ise Kuzey Kore'nin açıklamalarını çok sert ve zamanı geçmiş olduğu için komik bulduğunu, bu nedenle paylaştığını belirtiyor.

  Kuzey Kore bayrağı önündeki pozunun da üzgün bakış ve elinde bir viski şişesiyle verdiğini hatırlatan Park, takipçilerinin bu fotoğrafı Kuzey Kore'nin askeri bir propaganda afişine eklediğini anlatıyor.

  Ancak bu paylaşımların ardından Ocak ayında hapse atılan Park, Temmuz ortasında karar duruşmasına çıkacak.

  Genç fotoğrafçı CNN'e yaptığı açıklamada, "Dürüst olmak gerekirse bunu Kuzey Kore'de yapsanız cezalandırılırsınız ancak burası Güney Kore. Bir problem olduğunu düşünüyorum" diyor.

  YASALAR ÇOK SERT

  Güney Kore'nin ulusal güvenliği korumaya yönelik yasaları, askeri diktatörlük döneminde, Kuzey Kore propagandasının yasaklanması için oluşturuldu. Ancak bazı insan hakları uzmanları, yasanın muhaliflere karşı kullanıldığını belirtiyorlar.

  2008 yılında yeni hükümetin göreve gelmesinden önce yasa kapsamında Kuzey Kore propagandası yapmakla suçlanan iki kişi hapse atıldı ancak iki yıl sonra bu sayı 82'ye ulaştı.

  Birleşmiş Milletler Seul yönetimine yasayı değiştirmesi için çağrıda bulunmuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı