Gündem Haberleri

  Güney Kıbrıs'tan Suriye'ye müdahaleye ret

  DHA
  06.09.2013 - 17:21 | Son Güncelleme:

  Güney Kıbrıs Rum Meclisi, Suriye'ye olası müdahaleye ve adada bulunan İngiliz üslerinin, Ortadoğu veya başka bir yerde gerçekleşecek operasyonlara herhangi bir şekilde katılmasına onay vermedi.

  Güney Kıbrıs Rum kesiminde yayınlanan Politis gazetesi “Üslere Sert Mesaj” başlıklarıyla yayımladığı haberinde, kararın meclisin büyük çoğunluğu tarafından kabul edildiğini, tek olumsuz oyun ise Vatandaşlar İttifakı milletvekillerinden Nikos Kutsu tarafından kullanıldığını yazdı.

  "BM KONTOLÜNDE OLSUN"
  Meclisin Suriye’ye yapılacak olası bir askeri müdahaleye taraftar olmadığını anlatan gazete, meclisin var olan herhangi bir kimyasal cephaneliğin yok edilmesini ve bununla bağlantılı her şeyin BM’nin özel gücünün kontrolü altına alınmasını önerdiğini yazdı. Habere göre Rum Meclisi, hükümeti bu görüşü desteklemeye ve Suriye’deki karışıklığın barışçıl bir şekilde çözümü ve demokratik anlamda normalleşme lehinde bir inisiyatif düzenlemeye veya üstlenmeye çağırdığı.

  Gazetenin haberinde, meclisin adadaki askeri üslerin Suriye aleyhindeki olası bir savaş operasyonuna katılması aleyhinde bir duruş sergilediğini anlattı. Gazeteye göre kararda, İngiltere’nin üs topraklarını saldırı amaçlı olarak kullanamayacağı anımsatılırken, bunun bağımsız devletlerin egemenliği ve toprak bütünlüğünün ihlali sonucuna sahip olacağı ifade edildi.

  Kararda, Meclisin 22 Mart 2012 tarihli kararı da anımsatıldı ve meclisin o zaman, Kıbrıs’taki İngiliz askeri varlığının sonlanmasının değişmez bir hedef olduğunu teyit ettiği ifade edildi.

  Meclisin Suriye'ye müdahaleye onay vermeyen kararı, diğer gazetelerde de yer aldı.

  SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATINDAN TATBİKAT
  Simerini gazetesinde yer alan bir haberde ise, Rum Sivil Savunma Teşkilatı'nın, Suriyeli göçmenlerin Güney Kıbrıs’a olası bir şekilde gelişleri konusunda, hazır durumda olduğu ifade edildi. Hazır durumda olup olmadığının teyidi için geçtiğimiz çarşamba günü Larnaka Limanı'nda müdahil birimlerin de katılımıyla bir tatbikat yapıldığını anlatan gazete, tatbikattan, Sivil Savunma Teşkilatı ve genel olarak Rum Yönetimi’nin, Suriye’den göçmenleri kabul etmeye ve onları ülkelerine geri dönene kadar bir süre misafir etmeye hazır olduğu sonucunun çıktığını ekledi.

  YENİ GAZ MASKELERİ ALINACAK
  Sivil Savunma Teşkilatı'nın yakın zamanda yeni gaz maskeleri alacağını da haber veren gazete, üst düzey bir yetkilinin mevcut gaz maskelerinin yıl sonuna kadar değiştirileceğini söylediğini iletti. Gazeteye göre bahse konu yetkili, ancak bu maskelerin yalnızca Sivil Savunma Teşkilatı mensupları için olacağı, çünkü bu tarz maskelerin herkes için alınmasının ekonomik açıdan karlı bir şey olmadığını ifade etti.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı