Gündem Haberleri

  Güney Afrika, ‘Tata’ için dua ediyor

  Hürriyet Haber
  28.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Güney Afrika’da ırkçı apartheid rejimine karşı mücadelenin simgesi ve ülkenin ilk siyah Devlet Başkanı Nelson Mandela’nın (94) durumu giderek kötüye gidiyor.

  Akciğer enfeksiyonu nedeniyle 20 gündür hastanede bulunan Mandela’nın kızı Makaziwe, “Babamın durumu çok ciddi. Her şey olabilir ama ne zaman gideceğimize Tanrı karar verir” dedi.
  Mandela’nın konuşmalara tepki vermeye ve gözlerini açmaya da çalıştığını söyleyen kızı, “Giderek azalsa da hâlâ umudumuz var. O hâlâ burada” diye konuştu. Devlet Başkanı Jacob Zuma ise Mandela’nın durumunu takip etmek için dünkü Mozambik gezisini iptal etti. Zuma, ülkede Tata (baba) olarak anılan Mandela’nın dün önceki güne göre biraz daha iyi olduğunu belirterek “Tata için hep birlikte dua edelim” dedi.

  Cenaze hazırlığı yapılıyor

  Devlet Başkanlığı sözcüsü Mac Maharaj Mandela’nın yaşam destek ünitesine bağlı olduğu iddialarıyla ilgili açıklama yapamayacaklarını, bunun hasta haklarına uymadığını belirtti. Hastanenin önünde yüzlerce kişi günlerdir mum yakıp Mandela için dua ediyor. Öte yandan ailesinin Mandela’nın cenazesi için hazırlıklara başladığı iddia edildi. Apartheid rejimine verdiği mücadele nedeniyle 27 yıl hapis yatan ve 1994-1999 arasında devlet başkanı olan Mandela, geçen haziran ayından beri dört kez hastaneye yatırılmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı