Gündem Haberleri

  Güneşe hasret yaşıyorlar

  Mehmet Kayhan YILDIZ/KONYA, (DHA)
  01.08.2009 - 13:47 | Son Güncelleme:

  KONYA’nın Ereğli İlçesi'ne bağlı Zengen Beldesi’nde yaşayan 3 çocuk babası 51 yaşındaki Ali Osman Sarıbudak ile 28 yaşındaki kızı Serap ve 22 yaşındaki oğlu Ahmet Sarıbudak, ‘Xeroderma Pigmentosum (XP)’ hastalığı nedeniyle güneşe çıkamıyor. Hastalığın tamamen iyileşmesi mümkün değil. Fakat Sarıbudak ailesi, vücutlarında oluşan tümörlerin tedavisini Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde yaptırıyor.

  Hastalığı nedeniyle malulen SSK'dan emekli olduğunu ifade eden Ali Osman Budak, “Bir fabrikada 5 yıl çalıştıktan sonra malulen emekli olmak için müracaatta bulundum. Müracaatım kabul oldu. Yaklaşık 15 yıldır emekliyim. 500 TL aylık maaş alıyorum. Emekli olmasam da çalışamam. Çünkü ne insan içine ne de güneşe çıkabiliyoruz. 2 çocuğum da üç ayda bir 400’er lira özürlü maaşı alıyor” dedi.

  Ayda 2-3 kez tedavi için Adana’ya gittiklerini belirten Ali Osman Sarıbudak, “Bu hastalık bende 12 yaşında başladı. Doktorlar, sebebinin akraba evliliği olduğunu söyledi. 29 yaşındaki en büyük kızımda bu hastalık yok. Fakat diğer iki çocuğumda aynı hastalık var. 8-9 yaşında başladı. Özellikle yüzlerimizde oluşan tümörlerden dolayı insan içine çıkamıyoruz. Güneşe hasret yaşıyoruz” diye konuştu.

  Ahmet Sarıbudak, yetkililerin ellerinden tutmasını isteyerek, “Hastalığı kabullendim, ancak yüzümde ve vücudumda oluşan kötü görüntü nedeniyle toplum içine rahat bir şekilde çıkamıyorum. Sosyal hayatım da yok zaten. Yaşantımı evde karanlıktan ibaret sürdürmek istemiyorum” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı