Gündem Haberleri

  Güner: IMF'nin yetkileri Osmanlı'da yoktu

  Hürriyet Haber
  13.11.2001 - 14:58 | Son Güncelleme:

  Balıkesir Bağımsız Milletvekili Agah Oktay Güner, "Türkiye Cumhuriyeti'nin IMF'ye verdiği yetkileri, Osmanlı Devleti, Düyun-u Umumiye'ye vermemiştir" dedi.

  Güner, TBMM`de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye`den alacaklı olanların Düyun-u Umumiye gibi bir idare kurulması yerine Bakanlar Kurulu`na ekonomiden sorumlu bir Bakan atanmasını Türkiye`ye kabul ettirdiklerini ileri sürdü.

  Türkiye`nin para, maliye, döviz ve gelirler politikasını IMF`nin belirlediğini kaydeden Güner, Türkiye`nin IMF`ye verdiği yetkiyi, Osmanlı Devleti`nin Düyun-u Umumiye`ye vermediğini söyledi.

  Güner, Türkiye`nin değerli madenleri, verimli arazileri ve fabrikalarının yabancılara peşkeş çekilmek istendiğini savunarak, çok ağır şartlarda alınacak uluslararası borçla Türkiye`nin asırlar boyu sömürüleceğini belirtti.

  Yükseköğrenim Kredi ve yurtlar Kurumu`nun kapatılarak, yurtların ve kredilerin üniversitelere devredilmesine ilişkin yasal hazırlıklar yapıldığını da bildiren Güner, bu durumu eleştirdi.

  Güner, bir gazetecinin ``Bağımsız`` olarak kalmaya devam edip etmeyeceğine ilişkin sorunu yanıtlarken de ``Çeşitli teklifler, davetler alıyorum. Esnafın, gençliğin feryadını duyan, ekonominin manda haline getirilmesine (hayır) diyen bir hareketin içinde olmam lazım. Onun için acele etmiyorum`` dedi.
    

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı