Gündem Haberleri

  Gündoğdu Doğu Anadolu Fayı için uyardı

  Durmuş SEVİNDİK- Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK, (DHA)
  18.12.2009 - 18:33 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu, Doğu Anadolu Fay Hattı’nın çok tehlikeli olduğunu belirterek, “Her an büyük bir tehlike olabilir orada. Hazırlıklarımızı şimdiden yapmamızda sonrası için büyük yarar olur” dedi.

  Yrd.Doç.Dr. Gündoğdu, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile Makine Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi işbirliğinde üniversitede düzenlenen konferansta, Türkiye’deki depremleri ve bugünkü durumu anlattı. 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 tarihlerinde meydana gelen depremlerden sonra yaşananları slayt gösterileriyle anlatan Yrd.Doç.Dr. Gündoğdu, Türkiye’nin her tarafında büyük deprem olabileceğini söyledi. Yrd.Doç.Dr. Gündoğdu, Kuzey Anadolu Fayı kadar bilgi sahibi olunmayan Doğu Anadolu Fay Hattı’nın sorunlu faylardan birisi olduğunu kaydederek, şu uyarılarda bulundu:
  “Doğu Anadolu Fayı çok tehlikeli bir fay. Her an büyük bir tehlike olabilir orada. Onun için hazırlıklarımızı şimdiden yapmamızda sonrası için büyük yarar olur. Doğu Anadolu Fayı kırılmış gibi görülüyor. Çok hareketli. Keban Barajı orada. Depremler etkili olursa çok büyük sorunlar olur burada. Biz sorduk, ‘bizim barajımız taş gibi’ dediler. Cevap öyle geldi. İyi dedik biz de.”

  Türkiye’nin çok ciddi depremlerle karşı karşıya olan bir ülke olduğunu ifade eden Yrd.Doç.Dr. Gündoğdu, “Erzincan depremi, Dinar depremi, Adana-Ceyhan depremi, arkasından 17 Ağustos ve 12 Kasım Düzce depremleri. Biz o zaman farkına vardık bazı şeylerin” dedi.

  Olası bir depremin ardından panik yapılmaması gerektiğini anlatan Yrd.Doç.Dr. Gündoğdu, “Depremden korkmayan bence taş olur. Ama panik istemiyoruz. Korkmak serbest. Panik yok. Çünkü depremden sonra birçok insana yardım edeceğiz. Aklı başında olan insanlarla yardım edeceğiz” diye konuştu.

  Konferansın sonunda Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Vural Evren, Yrd.Doç.Dr. Gündoğdu’ya, Devrek bastonu ile kravat hediye etti.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı