Gündem Haberleri

  Günde 12 milyon ekmek çöpe gidiyor

  A.A.
  04.07.2007 - 11:28 | Son Güncelleme:

  Gaziantep İl Tarım Müdürü İbrahim Yılmaz, günde 12 milyon ekmeğin çöpe atıldığını, küresel ısınmadan etkilenen Türkiye'de buğday üretiminin düştüğünü, mutlaka tasarrufa gidilmesi gerektiğini söyledi.

  Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yıllık buğday üretiminin 18-21 milyon ton arasında değiştiğini, küresel ısınmanın getirdiği kuraklık yüzünden bu yılki buğday üretiminde yüzde 10'luk düşüş olduğunu belirtti.
  2005'te 2 milyon ton ekmeklik un ihraç eden Türkiye'nin, 2006'daki ihracatının bir milyon 500 bin tona düştüğünü ifade eden Yılmaz, hem dünyada hem de Türkiye'de buğday üretiminde ve buna bağlı olarak buğday stoklarında düşüş yaşandığını hatırlattı.

  Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyada yaşanan kuraklığa bağlı buğday üretiminde önemli düşüş var. Geçen yıl dünyada 624 milyon ton civarında buğday üretimi yapılırken Türkiye'de 18 milyon ton olarak gerçekleşti. Dünya buğday üretimindeki payımız yıllara göre yüzde 3-4'ü geçmiyor. Geçen yıla oranla bu yıl buğday üretimimizde yüzde 10'luk bir düşüş var.

  Küresel ısınmadan biz de etkileniyoruz. Bilim adamlarına göre, kuraklık önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Türkiye de bu kuraklığı dikkate alarak, başta buğday üretimi olmak üzere tarım alanında ciddi önlemler almalı.”
  Türkiye'de günde yaklaşık 120 milyon adet ekmek üretildiğini belirten Yılmaz, günde 12 milyon ekmeğin çöpe atıldığını ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye'de günde 12 milyon adet ekmek çöpe gidiyor. Küresel ısınmadan etkilenen ülkemizde buğday üretimi düştü, mutlaka tasarrufa yönelmeliyiz. İsraf edilen 12 milyon ekmekle günde 5 milyon aç insan doyurulabilir.

  Dünyada açlıktan etkilenen milyonlarca insan var iken, bu ekmeklerin çöpe atılmasını insanlığa ve doğaya saygısızlık olarak değerlendiriyorum. Bu israfın önlenmesi için okul, otel, pansiyon, lokanta, ve benzeri ekmek tüketimi yapılan yerlerde israfın önlenmesine ilişkin eğitim çalışmaları yapılmalı.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı