Gündem Haberleri

  Günaydın Uluslararası Af Örgütü

  A.A.
  20.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Af Örgütü, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yönetim karşıtı protestolara destek veren ABD, Rusya ve pek çok Avrupa ülkesinin, aynı zamanda göstericilere karşı kullanılan silahları temin eden ülkeler olduğunu bildirdi.

  Merkezi Londra'da bulunan örgütün raporunda, bu ülkelerin insan hakları ihlallerine aldırmayarak yönetim karşıtı gösterilerin yapıldığı ülkelerin hükümetlerine çok sayıda silah sattığı belirtildi.

  Raporda, bu durumun, silahları kendi halkına çevirme riski bulunan ülkelere silah tedarikini durdurmak için anlamlı bir uluslararası silah anlaşmasına gerek olduğunu gösterdiği vurgulandı.

  Örgütün raporunda, 2005'ten bu yana Yemen, Bahreyn, Mısır, Libya ve Suriye'ye yapılan silah satışları incelendi.

  Yönetime karşı protestolar düzenlenen bu ülkelere satış yapan ülkeler Avusturya, Belçika, İngiltere, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, İtalya, Rusya ve ABD olarak sıralandı.

  Raporda Rusya'nın Suriye'nin en büyük silah tedarikçisi olduğu belirtilirken, aralarında İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Rusya ve İspanya'nın da bulunduğu 10 ülkenin Libya'daki devrik Muammer Kaddafi rejimine silah satışı izni bulunduğu kaydedildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı