GeriGündem Günay'dan 'İnsanlık Anıtı' açıklaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  57
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Günay'dan 'İnsanlık Anıtı' açıklaması

Günay'dan 'İnsanlık Anıtı' açıklaması
refid:16725118 ilişkili resim dosyası

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay Başbakan Erdoğan’ın ucube’ye benzettiği ve yıkılması yönünde talimat verdiği Kars’taki İnsanlık Anıtı’na ilişkin açıklamada bulundu.

BAŞBAKAN NE DEMİŞTİ


Başbakan Erdoğan Kars'ta toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada "Hasan Harakani'nin türbesinin yanına bir ucube koymuşlar, garip bir şey dikmişler. Oradaki tüm vakıf eserlerinin, o sanatkârane eserlerin olduğu yerde böyle bir şey olması düşünülemez. Konuyla ilgili olarak belediye başkanımız görevini süratle yerine getirecektir. Bunu süratle bekliyoruz. İnşallah ilk gelişimizde bunu da göreceğiz. O bölgeyi de gayet güzel bir park haline belediye getirecektir" demişti.

ANITIN ÇEVRESİ BU HALDE / Foto Galeri

DAVUTOĞLU DA ANITIN YIKILMASINI İSTEDİ / WEB TV

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay,  “ucube heykel” tartışmalarıyla ilgili olarak, “Sanıyorum biraz haksız ve  abartılı bir yorum oldu. Ben Kars gezisinde Başbakan ile birlikteydim, Başbakanın  ağzından hiç bir mekanda heykel sözü çıkmadı” dedi.

Bakan Günay, Cer Modern'de düzenlenen Türkiye'nin Estetik Birikimi ve  Renkleri adlı etkinlik ve Bakanlığın 2010 yılı yayınlarının tanıtımı öncesinde  gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Türkiye'de 2010 yılında yaşanan gelişmeleri değerlendiren Bakan Günay,  daha sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Günay, bir gazetecinin, Kars'taki “ucube heykel” tartışmalarıyla ilgili  sorusunu şöyle yanıtladı:
“Başbakan Kars'a gittiğimizden bu yana Kars'ın şehir dokusuyla  bağdaşmayan çok sayıda yapılaşma gördü ve bunların üzüntüsünü dile getirdi.  Kars'taki bir otelin açılışında 'Bu dokuyla bağdaşmayan çirkinlikleri nasıl  yaptınız? Bunları bir an önce iyileştirmeye çalışın' dedi.”

Başbakan Erdoğan'ın, Hasan Harakani'nin türbesine gittiğinde türbe ve  çevresindeki külliyede de külliyenin dokusuyla bağdaşmayan gecekonduları  gösterdiğini kaydeden Bakan Günay, “Sayın Başbakan, Belediye Başkanını, Valiyi,  Vakıflar Bölge Müdürünü, hepimizi bir araya toplayıp 'bu gecekondulaşmalar, bu  külliye düzeniyle bağdaşıyor mu? Belediye Başkanı nereden kaynak bulursa bulsun,  bir an önce kamulaştıracak mısınız, ne yapacaksanız yapın, bunları kaldırın'  dedi. Meydanda da yine o tarihi ortamla bağdaşmayan yapılaşmaların kaldırılmasını  istedi. Bir heykel sözü, metinlere dönüp tekrar bakın, geçmedi” diye konuştu.

Heykelle ilgili tartışmanın uzun zamandan beri sürdüğünü bildiren Bakan  Günay, anıtın 2006'da kurullardan izin alınarak yapılmaya başlandığını söyledi.  2008-2009'da anıta, SİT bölgesi olduğu, garnizon tabya üzerinde bulunduğu için  itirazlar yapıldığını anlatan Günay, 2006'da 'olur' diyen Kurul'un, 2008-2009'da  “olmaz” dediğine işaret etti.

Burada koruma kurullarının özensizliğinin olduğunu belirten Günay,   “Şimdi bir garnizon tabya kalıntısı üzerinde, bir SİT bölgesi üzerinde olduğu  için orada muhafaza edilmesi gerçekten sorunlu olan bu anıt başlangıcının yeriyle  ilgili bir tartışma var. Bu sayın Başbakanın söylediklerinden bağımsız ve uzunca  süredir devam eden bir tartışma. Buranın mülkiyet sorunu var, önceki belediye  kendisine ait olmayan bir alanda bir anıt düzenlemesi yaptırmaya başlamış”  dedi.

“BİTMEDİĞİ İÇİN ANLAŞILMIYOR”

Anıtın, ortadan bölünmüş bir insanı anlattığını dile getiren Günay,  sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bir insanın ayrılmasının, yarılmasının, bölünmesinin acıya sebep  olabileceğini anlatmaya çalışan bir gözyaşı. Anıtın teması bu. Ayrılıklara değil  birliğe, birleşmeye işaret etmeye çalışan, birleşmeye yöneltmeye çalışan bir  düzenleme. Bitmemiş bu anıt. Bitmediği için karkas görünüyor. Çevre düzeni  yapılmamış. Bu yüzden uzaktan bakınca anlaşılmıyor, hatta yakına gittiğiniz zaman  bile bitmediği için anlaşılmıyor.

Bu durum siyasi spekülasyonlara da konu yapılmış. Oysa ki Türkiye  coğrafyasının her tarafında ve dünyada ayrışmayı değil, bütünleşmeyi savunuyoruz.  Türk, Kürt, Azeri, Ermeni, o inançtan, bu inançtan insanlar ayrılmasın,  bölünmesin, birleşsin istiyoruz. Tema doğru bir tema. Çalışma bu temaya uygun bir  çalışma ama yer seçimi konusunda dokuyla bağdaşması, SİT bölgesi olması konusunda  bir tartışma var. Bu ayrı bir tartışma.

Birbiri üzerine Kars'taki bu çirkin yapılaşmalarla ve çirkin  yapılaşmaların kaldırılması uyarılarıyla birleştirildi. Ve sadece ve sadece  kastedilen bu heykelmiş denildi. Biz hiç bir sanatkarın emeğine saygısızlık  göstermeyiz. Hiç bir sanatkarın emeğini yıkıp, kaldırıp atmaya kalkışmayız.  Bunlarla ilgili haksız, olumsuz nitelemeler yapmayız. Beğeniriz, beğenmeyiz bu  ayrı bir şeydir. Herkesin yapılmış bulunan bazı sanat eserlerini beğenip,  beğenmeme hakkı var. Ben de Anadolu'nun birçok yerine gittiğimde heykel çalışması  görüyorum, 'yapmasaydınız daha iyiydi' diyorum. Çünkü aslında benim hayalim  bundan çok daha güzeldi. Beğenmeme hakkımız var. Ama biz bir anıtı sanatçının  emeğine saygısız biçimde yıkmaya, kaldırmaya çalışmayız. Sadece bu konuda  süregelen bir ihtilaf var. Bu ihtilaf şu anda öteki tartışmaların önüne geçti.”

Bakan Günay, Kars'ın Mardin kadar büyük bir potansiyel taşıdığına, şehir  ve kültür turizmi açısından büyük bir kaynak olduğuna dikkati çekerek,  “Gecekondulaşmalar veya çok katlı gecekondulaşmalar bu dokuyu bozuyor ve sayın  Başbakan bir çok yerde buna işaret etti. İşin bu kısmı görmezden gelinerek,  tartışmanın sadece hiç heykel sözü geçmemesine rağmen heykelle ilişkilendirilmesi  bence biraz talihsizlik. Sanıyorum biraz haksız ve abartılı bir yorum oldu. Ben  Kars gezisinde Başbakan ile birlikteydim Başbakanın ağzından hiç bir mekanda  heykel sözü çıkmadı” diye konuştu.

 

Günaydan İnsanlık Anıtı açıklaması
Günaydan İnsanlık Anıtı açıklaması
Çevre düzenlemesi ve yapımı bitmeyen anıt şu anda bu durumda...Yapımı tamamlandığında anıt bu hale gelecek.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle