Gündem Haberleri

  'Günaha Son Çağrı' Bulgaristan'ı karıştırdı

  Hürriyet Haber
  17.01.2002 - 15:09 | Son Güncelleme:

  Yunanlı yazar Nikos Kazancakis`in romanından uyarlanan ve yönetmenliğini Martin Scorsese`nin yaptığı, Hz. İsa`nın yaşamının anlatıldığı Günaha Son Çağrı (The Last Temptation Of Christ) adlı film Bulgaristan`ı karıştırdı. Hz. İsa`nın hayatının farklı bir şekilde yorumlandığı film, Bulgaristan Ortodoks Kilisesi Yüksek Senodu`nun sert tepkisi üzerine Bulgaristan Devlet Televizyonu`nun (BNT) yayın programından çıkarıldı.

  Yüksek Senodun yayımladığı protesto bildirisinde, Nikos Kazancakis`in yazdığı bu kitap yüzünden Yunanistan Ortodoks Kilisesi tarafından aforoz edildiği belirtilerek, kitabın, dolayısıyla filmin din tarihi gerçeklerine tamamen aykırı olduğu öne sürüldü.  

  Günaha Son Çağrı adlı filmin, İtalya, Yunanistan ve Rusya`da da gösteriminin yasaklandığının hatırlatıldığı bildiride, dinler tarihinin çarpık bir şekilde ortaya konduğu eserlerin, dinler ve toplumlar için son derece tehlikeli olduğu belirtildi.  

  Kilisenin tepkisi üzerine, Bulgaristan Devlet Televizyonu filmi yayımlamama kararı aldı. Ancak BNT`dan yapılan açıklamada filmin geçici bir süre için yayından kaldırıldığı ve filmin ileri bir tarihteekrana gelebileceği bildirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı