Gündem Haberleri

  Gümüş Ekran

  Hürriyet Haber
  01.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  U dönüşü yoktur

  Kaybedenler (U-turn) kısır döngüdeki hırslı hayatların trajedisi. Konusu büyük değil, ama insanoğlunun çevresinde oluşan kabuğu kıramayışının, suça, cinayete itilişinin de tutarlı, örgüsü sağlam çalışması. Gerilim de hiç düşmüyor.

  Kadınlardan, hayattan bir türlü yüzü gülmeyen Bobby (Sean Penn), Mustang'i su kaynatınca bir kasabaya gelir, otomobilini yaptıracak sonra da yoluna devam edecektir.

  İşte bütün aksilikler o anda başlar. İki parmağını feda etmek uğruna mafyadan kaçırdığı parası bir soygun olayında heder olur. Tamirciye ödeyecek para da bulamayınca, bütün talihsizlikler, aksilikler ardarda onu sarar.

  Kasaba içten ahlaksız, dışa karşı bir ahlakçı görünümdedir. Zavallı Bobby'nin masum aşkları, küçük cinsel arzuları bile onun dayak yemesi, itilip kakılması için yeterli sebeptir.

  İnsanlarararası ilişkilerin kapalı, sert olduğu bu sapa Arizona kasabasının doğası, gerçekten de filmi etkileyici kılmakta .

  Akbabaların, yılanların ve uzun kaktüslerin bulunduğu bir doğada yalnızlık bir mıh gibidir.

  O yakıcı güneş, uçurum sadece insana yalnızlığı ve ölümü hatırlatır. Yer yer Camus'nün Yabancı romanını hatırlatan bir serüvendir, Bobby'ninki.

  Ne böyle bir kasabada yaşamak ister, ne de cinayet işlemeyi.

  Ne var ki, hepsi de bıçak sırtında yaşayan insaların gerilimi, ona da geçer. O, sertliğin deney tahtası olur.

  Jennifer Lopez'in eksenindeki bütün erkekleri kötü bir son bekler. Kasabanın Carmen'idir o. Cezbeder ve yok eder.

  Penn, sinirli, gerilimli, çaresiz kişiliği çok güzel oynuyor.

  U Dönüşü yapılmaz bu kasabada ve hayatta. Nereye gitmek isterseniz isteyin gene aynı yere gelirsiniz, aynı hayattaki hataların bizi sarmalaması gibi.

  Seyrederken, belki de insanın kendine sorması gerekiyor. Bobby'nin yerinde olsam ne yapardım, seçeneklerim var mıydı, yoksa suç işlemekten başka yapacak bir şeyim yok muydu, diye

  Kaybedenler'i bir de psikolojik boyutuyla değerlendirirseniz, daha çok tad alırsınız.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı