GeriGündem Gümrük Başmüdürü'ne de soruşturma
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gümrük Başmüdürü'ne de soruşturma

Kapıkule Sınır Kapısı'ndaki operasyon kapsamında, aralarında gümrük başmüdürü, gümrük başmüdür yardımcıları ve gümrük müdürlerinin de bulunduğu 12 kişi hakkında daha “irtikaba sebebiyet” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, rüşvet ve irtikap suçlamasıyla 55 gümrük memuru ve 19 polisin tutuklandığı olayla ilgili soruşturma kapsamında, Gümrük Başmüdürü İ.H.E, Başmüdür Yardımcıları M.S. ve R.B. ile gümrük müdürlerinin aralarında bulunduğu 12 kişi hakkında daha soruşturma başlatıldı.

Bu kişilerden bazılarının ifadesinin alındığı, kasıt veya ihmal yönünden inceleme yapıldığı, yöneticilerin kusur veya ihmallerine göre haklarında adli işlem yapılacağı bildirildi.

GÜMRÜKÇÜ VE POLİSLERE GÖRÜŞ GÜNÜ

Bu arada, Edirne Kapalı Cezaevi'nde kalan gümrük ve polis memurlarına diğer mahkumlardan ayrı görüş günü verildiği bildirildi.

Olası karışıklıkların önlenmesi amacıyla yapılan uygulama kapsamında polisler aileleriyle bugün görüştü, gümrük memurları ise 7 Ocak'ta aileleriyle açık görüş yapabilecekler.

“İDDİANAME 1 AYDAN ÖNCE HAZIRLANAMAZ”

Öte yandan, Kapıkule Sınır Kapısı'ndaki olayla ilgili iddianamenin hazırlanmasının bir ayı bulacağını belirten savcılık yetkilileri, kaçakçılık suçlamasıyla tutuklanan 35 free shop sahibi ve çalışanıyla ilgili iddianamenin hazırlanması için çalışmaların sürdüğünü, Kapıkule operasyonuyla ilgili iddianamenin belge ve diğer dokümanın çokluğu nedeniyle uzun süre alacağını ifade ettiler.

Kapıkule Sınır Kapısı'nda görev yapan gümrük ve polis memurlarına yönelik, teşekkül halinde rüşvet ve irtikap suçlamasıyla başlatılan operasyonda, 62'si gümrük, 28'i polis memuru olmak üzere toplam 90 kişi gözaltına alınmış, 55 gümrük memuru ile 19 polis memuru çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmış, 7 gümrük memuru ile 9 polis memuru da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Dava dosyası ve görüntü kayıtlarına ilişkin yayın yasağı bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle