Gündem Haberleri

  Gümbet'te kaçak yapıların yıkımına başlandı

  Yaşar ANTER/BODRUM, (DHA)
  16.11.2009 - 12:44 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde kaçak, imar plan ve ruhsatlarına aykırı olan otel, motel, disko, müzikhol, market ve restoranların da bulunduğu 300'ün üzerinde yapının yıkımına başlandı.

  Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Feridun Özsert, “Yılların kronik hastalığı kaçak yapılaşma Gümbet’i bitirme noktasına getirmişti. Tüm yasal uyarılara rağmen kaçağın önüne geçilemeyince yıkım kararlarını aldık. Tüm yasal uyarı ve tebliğler yaptıktan sonra yıkımlara başlandı” dedi.

  Özellikle İngiliz turistlerin yoğun olarak tercih ettiği ve yaklaşık 15 bin yatak kapasitesinin bulunduğu Gümbet semtinde, sabah saatlerinden itibaren, son 20 yılda yapılan ve aralarında otel, motel, restoran, kafeterya, disko, butik, hediyelik eşya mağazası, bar ve marketlerin de bulunduğu 300'ün üzerindeki kaçak, ruhsatsız, imar plan ve yönetmeliklerine aykırı yapının yıkımına başlandı. Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Feridun Özsert, İmar Müdürü Haluk Kaytı, Fen İşleri Amiri Emin Gümüş ve 30 zabıtanın denetiminde yapılan yıkımları ilçede bulunan az sayıdaki yabancı turist de meraklı bakışlarla izledi.

  ‘GÜMBET BİTME NOKTASINA GELMİŞTİ’

  Bir ay önce yıkım tebliğleri yapıldıktan sonra 20'e yakın esnafın kendi işyerini yıktığını belirten Başkan Yardımcısı Özsert şunları söyledi:
  “Yılların kronik hastalığı kaçak yapılaşma Gümbet’i bitirme noktasına getirmişti. Tüm yasal uyarılara rağmen kaçağın önüne geçilemeyince yıkım kararlarını aldık. Tüm yasal uyarı ve tebliğler yaptıktan sonra yıkımlara başlandı. Düzenlediğimiz bilgilendirme toplantılarıyla yıkım yapılacak olan yerlerdeki işletme sahiplerine proje hakkında bilgi verdik. Gümbet’te bitme noktasına gelen turizmi yeniden canlandırmak için yolları, kaldırımları, sahil bandını modern ve temiz bir şekilde yeniden düzenlemek isteyince esnafın da büyük desteğini aldık. Umarız bundan sonra da kimse belediyeye sormadan kafasına göre binasına ek inşaat yapmaz, binasını amacı dışında kullanmaya çalışmaz.”
  Belediyenin 3 iş makinası, 2 dozer, 6 kamyon ve 20 işçi ile gerçekleştirdiği yıkımlar sırasında herhangibir olay çıkmadı. Belediye ekiplerine tepki göstermeyen bazı işyeri sahiplerinin, kaçak binalarının yıkımına yardım ettiği görüldü.

  ESNAF MEMNUN

  12 yıldır Gümbet’te Sun Flowers Restaurant’ı işleten 42 yaşındaki Ali Fuat, “Kronikleşen ve turizmi bitirme noktasına getiren kaçak yapılaşmaya neşter vurulduğu için ben de memnunum, diğer esnaf arkadaşlarım da. Herkes birbirine bakarak işyerini büyütmüş, adeta turizm merkezi gecekondu halini almıştı. Bu nedenle bana tebliğ edilmesinin hemen ardından işyerimi kendim yıkmaya başladım. Faaliyet gösterdiğim alan küçüldü ama Gümbet’in kalitesi artacağından uygulamadan memnunum” dedi.

  Gümbet bölgesindeki yıkımların yaklaşık bir ay süreceği belirtildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı