GeriGündem Güllük'te kaçak dolguyu kaldırması için MNG'ye süre verilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güllük'te kaçak dolguyu kaldırması için MNG'ye süre verilecek

MUĞLA'nın Güllük Körfezi'ndeki Pina Yarımadası'nda ve Çomça Koyu'nda denize kaçak dolgu yapan MNG Holding'e bağlı Günal Turizm ve İnşaat Limited Şirketi'ne verilen süre doldu.

Şirket gerekli izinleri almazken, işçi ve makinelerini de bölgeden çekti, turistik tesis inşaatını da durdurdu. Şirket, kaçak dolguyu kaldırmak için henüz girişim başlatmadı. Kaymakam Bahattin Atçı, teknik ekiplerin incelemesinden sonra MNG'ye dolguyu kaldırması için süre vereceklerini söyledi.

Halep çamlarıyla kaplı Pina Yarımadası'nda 5 yıldızlı, 1200 yataklı turistik tesis yapmak için ormandan kiraladığı 85 dönümlük arazide inşaat başlatan, hafriyatı da iskele yapmak için denize boşaltan MNG Holding A.Ş.'ye bağlı Günal İnşaat'a üç kez para cezası verildi.

Hakkında soruşturma ve dava açıldı, ancak kaçak dolgu krizi aşılamadı. Şirkete dolguya izin alması için verilen yasal süre 4 Mayıs Pazar akşamı sona erdi. Şirket turistik tesis inşaatını durdururken, dolguya dokunmadı, iş makinelerini de bölgeden çekti.

BALIKÇI: DOLGUNUN KALKACAĞINA İNANMIYORUM

Çomça Koyu'na demirleyen yöre balıkçıları MNG'ye sert tepki gösterdi. Göltürkbükülü Ceylan teknesinin kaptanı balıkçı Hasan Tokcan tepkisini şöyle dile getirdi:

“Sadece bugün, bu dolgu kalkacak mı diye görmek için Göltürkbükü'nden buraya geldim. Şirket ‘Devletten güçlüyüm bana kimse bir şey yapamaz. Denizi doldururum, kamuya açık koyları kapatırım’ diyor. Bunların kimseden korkusu yok. Şimdi buraya demirleyebildim ama bir ay sonra buraya teknemi bağlayamam, bu koyda avlanamam. Olan bizim gibi gariban balıkçıya oluyor. Yöre balıkçısının avlanacağı, konaklayacağı doğal koylar bir bir rant uğruna kapatılıyor. Bu dolguyu almayacaklar. Üstelik iskele ve mendirek yapıp koyu kapatacaklar. Biz iki tekne bağlamak için iki metrelik ahşap iskele yapsak ağır ceza mahkemesinde yargılanırız.”

MNG Holding'in turistik tesis şantiyesinde görevli Lütfü Güner ise dolguyu kaldırmak için herhangi bir çalışma olmadığını, iş makinelerinin Antalya'ya gönderildiğini belirterek “Turistik tesis inşaatında ve dolguda şu anda işçi çalışmıyor. Burada sadece bir bekçi var. Dolgunun ne zaman alınacağını bilmiyorum, buna zaten yöneticilerimiz karar verir” diye konuştu.

KALDIRMAZSA DEVLET KALDIRACAK

Milas Kaymakamı Bahattin Atçı yaptığı açıklamada şirkete gerekli yasal izinleri alması için verilen sürenin dolmasına rağmen dolguyu kaldırmak için herhangi bir çalışma başlamadığını belirtti. Şirkete bugüne kadar 46 bin 500 YTL para cezası verildiğini söyleyen Kaymakam Atçı şöyle konuştu:

“Şirkete yasalar ne emrediyorsa en ağır cezaları verdik. Birkaç mahkemede halen soruşturma ve yargılama devam ediyor. Milas özellikle son beş yılda turizmde hızla gelişen ve Güllük Körfezi'nde yerli ve yabancı turistik yatırımcıların gözde merkezlerinden biri haline gelen bölge. Bu nedenle körfeze milyonlarca dolarlık yatırımlar yapan, istihdam sağlayan turizmcileri takdir ediyoruz. Ancak herkes yasalara göre hareket etmeli, aldıkları izinlerin dışına çıkmamalı. Elimizde olsa da daha fazla ceza verseydik. İl Özel İdare Müdürlüğü ve Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü'ndeki teknik ekipler inceleme yaptıktan sonra dolgunun kaldırılabilmesi için süre vereceğiz. Kaldırmazlarsa bu işi devlet olanaklarıyla yapıp parasını onlardan tahsil edeceğiz, kıyıyı eski haline getireceğiz.”

YURSEVER CEPHE: EYLEM YAPAR ÇALIŞTIRMAYIZ

Öte yandan Bodrumlu Yurtsever Cephe Sözcüsü Ayhan Karahan, devletin MNG Holding'e verdiği tavizin sürdüğünü, cennet koyları cehenneme çevirmek, özel bir şirkete rant sağlamak için bu boyutta devlet tavizinin hiçbir yerde görülmediğini öne sürdü. Karahan şunları söyledi:

“MNG Holding şantiyesinde yaptığımız eylemle Pina'da yağma ve çevre cinayetine son verilmesini, aksi takdirde daha şiddetli eylemler yapacağımızı söylemiştik. Devlet yöneticileri suça ortak olma zihniyetini bırakmalı, Pina ve Çomca Koyu'nda denize dökülen binlerce ton toprak bir an önce geri alınmalı ve MNG'ye tahsis edilen ormanlık alanın tahsisi iptal edilmeli. O şirket orada denizdeki toprağı almadan turistik tesis inşaatına başlar, toprağı denizde bırakırsa iki bin kişi ile eylem yapar, şirketin çalışmasına izin vermeyiz. MNG yöneticileri ve yörenin mülki amirleri pişkin tavırlarını bir an önce bırakmalı, kamunun malını korumak için en hızlı şekilde hareket etmeli. Avukatlarımız yasal süreci yakından takip edip tüm sorumlular hakkında gerekli suç duyurusunda bulundu.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle