Gündem Haberleri

  Güler:“Valiler TSK’dan yardım isteyebilir”

  ANKARA
  29.06.2013 - 06:37 | Son Güncelleme:

  İÇİŞLERİ Bakanı Muammer Güler, İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı arasında imzalanan yeni protokolün, 18 Nisan 2013’te yürürlüğe girdiğini belirterek, “İl İdaresi Kanunu’na göre valilerin toplumsal olayları kendi güçleriyle bastıramadığı takdirde, en yakın garnizondan, TSK’dan yardım istemesine ilişkin esasları kapsıyor” dedi.

  Dün, TBMM Başkanlık Divanı üyelikleri ile AK Parti Grup Yönetimi seçimi için geldiği Meclis’te, İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı arasında imzalanan yeni protokol ile ilgili soruları yanıtlayan Güler şunları söyledi:

  18 NİSAN’DA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

  “İl İdaresi Kanunu’na göre valilerin toplumsal olayları kendi güçleriyle bastıramadığı takdirde, en yakın garnizondan, TSK’dan yardım istemesine ilişkin esasları kapsıyor. Kanunda ne yazıyorsa, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. maddesinin d. fıkrasında ne yazıyorsa o, protokolde var. EMASYA diye bir şey yok, bu EMASYA değil. Bunun geçmişte adına EMASYA dediler. Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında yapılan bir protokol denilebilir buna.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı