Gündem Haberleri

  Güler: Sokak lambaları artık yanacak

  Turan YILMAZ/ANKARA
  13.04.2004 - 01:30 | Son Güncelleme:

  Belediyeler parasını ödemediği için yanmayan sokak lambalarının elektrik parasını artık devlet üstleniyor. Enerji Bakanı Hilmi Güler, Hürriyet’e, ‘Yakında kentlerimizin cadde ve sokakları yeniden pırıl pırıl aydınlık olacak’ dedi.

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine işe el koyan Enerji Bakanı Güler, sokak lambalarında tüketilen elektriğin mali yükünün belediyelerin üzerinden alınmasına yönelik bir çalışma başlattı. Sokak lambalarının mali yükünü belediyelerden alacaklarını açıklayan Güler, başlattıkları çalışma yakında tamamlandığında sokak lambalarının yeniden ışık vereceğini söyledi. Güler, yürüttükleri çalışmaya ilişkin de Hürriyet’e şu bilgiyi verdi:

  ‘Sokak lambalarında tüketilen elektrik hep ihtilaf konusu oldu. Çünkü, elektriğin ne kadarının kaçak, ne kadarının sokak lambalarında kullanıldığı konusunda ciddi ihtilaflar yaşanıyor. Şimdi biz bütün bunları bir netliğe kavuşturmaya çalışıyoruz. Yani, kaçak elektrik ile sokak lambalarında tüketilen elektriği bir birinden ayırmaya çalışıyoruz.’

  Bu saptamalar yapıldığında belediyelerin sokak lambaları nedeniyle bugüne kadar birikmiş borçlarının kesinleştirilmiş olacağını vurgulayan Güler, bu borçların ödenmesinde ise belediyelere kolaylık sağlanacağını söyledi. Güler’in ‘şu anda bir şey söyleyemem’ demesine karşın, kulislerde belediyelerin bu borcunun taksitlendirilerek uzun vadeye yayılabileceği gibi silinebileceğinden de söz ediliyor. Güler, bu çalışmanın ardından da sokak lambalarında tüketilen elektriğin yükünü belediyelerin üzerinden alacaklarını söyledi. Güler, ‘Peki, bu yükü kim üstlenecek?’ sorusuna ise Enerji Bakanlığı’nın üstleneceği konusunda açık kapı bıraktı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı