Gündem Haberleri

  Güler: Kar kalınlığı 20 cm.'ye çıkacak

  Hürriyet Haber
  23.01.2006 - 21:32 | Son Güncelleme:

  İstanbul Valisi Muammer Güler, şehirde bugün 1-10 santimetre olan kar kalınlığının yarın 20 santimetreye çıkacağını dile getirdi.

  3 ÖLÜ 4 YARALI

  İstanbul Valisi Muammer Güler, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle meydana gelen trafik kazalarında 4 kişinin öldüğünü, 4'ü ağır olmak üzere 33 kişinin yaralandığını bildirdi.

  Vali Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve AKOM Başkanı Mesut Pektaş ve 52. Zırhlı Tümen Komutanı Tümgeneral Muzaffer Cengiz Aslan'la birlikte AKOM'da basın toplantısı yaptı.

  Hava muhalefeti nedeniyle şehir içindeki trafik akışında kesilmenin olmadığını anlatan Güler, ancak TEM Otoyolu'ndaki üç ayrı olayda 50'ye yakın aracın zincirleme kaza yaptığını belirtti.

  Kazalarda 4 kişinin hayatını kaybettiğini, 4'ü ağır 33 kişinin yaralandığını kaydeden Güler, ekiplerin sayı ve teçhizatında herhangi bir eksiklik olmamasına rağmen, tipi nedeniyle müdahalede güçlükler yaşandığını söyledi.

  Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Vali Güler, TEM Otoyolu'nun trafiğe kapatılmasıyla ilgili bir soru üzerine, buradaki trafiğin E-5'e yönlendirildiğini, Türk Silahlı Kuvvetleri'yle işbirliği halinde olduklarını ve gerekli noktalarda onların da imkanlarını seferber edecek düzeyde hazırlıklar yapıldığını söyledi.

  “KAR KALINLIĞI YARIN 20 SANTİMETREYE ÇIKACAK”

  İstanbul'da bugün 1-10 santimetre olan kar kalınlığının yarın 20 santimetreye çıkacağını dile getiren Güler, İstanbul Boğazı'nın iki taraftan trafiğe kapatıldığını da kaydetti.

  “Bugün meydana gelen trafik kazaları, bazı vatandaşlarımızın uyarılarımızı dikkate almadığını gösteriyor. Yarın vatandaşlarımızdan bu uyarılara daha çok dikkat etmelerini diliyorum” diyen Güler, mahsur kalan araç ve insan bulunmadığını, devrilen büyük TIR'lar dahil kazaya karışan araçların kaldırıldığını söyledi.

  Vali Güler, yolda kalanlara yiyecek ve battaniye yardımı konusundaki bir soru üzerine de Büyükşehir, Büyükçekmece, Silivri ve Avcılar belediyeleri ile askeri birliklerin bu konuda hazırlıkları olduğunu, ancak şu aşamada buna ihtiyaç duyulmadığını kaydetti.

  Boğaz köprülerinde rüzgar hızının 80 kilometre olması nedeniyle ek şerit uygulamasına gidilmediğini anlatan Güler, rüzgar hızı normale indiğinde ek şerit uygulamasına devam edileceğini ifade etti.

  Güler, karayolları trafik yönetmeliğine göre araçlarda takoz, çekme halatı ve zincirin, kar lastiği takılması halinde de bulundurulmasının zorunlu olduğunu, çünkü buzlanmış zemin üzerine yağan karın kar lastiğiyle de giderilemeyecek birtakım sıkıntılar yarattığını dile getirdi.

  TOPBAŞ

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da kent içinde tuz ve solüsyon kullanılması nedeniyle bir problem yaşanmadığını, ancak TEM Otoyolu'nda bazı noktalarda fırtına sebebiyle görüş mesafesinin azalması ve buzlanma nedeniyle, önlem olarak, valilik tarafından Çorlu-Hadımköy arasının trafiğe kapatıldığını söyledi.

  Kent içinde sıkıntı yaşanan noktaların kar lastiği ve zincir takmayan araçlardan kaynaklandığını vurgulayan Topbaş, kar lastikli aracıyla hiçbir problem yaşamadan AKOM'a geldiğini ifade etti.

  Topbaş, “araçlarda kar lastiği bulunmasının yeterli olup olmadığı” yönündeki soru üzerine, Avrupa'da zincir taktırılmadığını, sadece kar lastiğinin yeterli geldiğini söyledi. Kendi aracında da kar lastiği bulunduğunu dile getiren Topbaş, “İstanbul'daki şartların zincir boyutuna geleceğini düşünmüyorum” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı