Gündem Haberleri

  Güler: İran doğalgaz anlaşması gizli yapılmadı

  Erol KÜÇÜKOĞLU/ORDU, (DHA)
  15.07.2007 - 16:26 | Son Güncelleme:

  SEÇİM çalışmalarını memleketi Ordu’da sürdüren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İran ile doğalgaz anlaşmasının gizli yapılmadığını belirterek, “Teknik arkadaşlar uzunca bir süredir çalışıyorlardı. Bu anlaşma günlük bir anlaşmaydı” dedi.

  Ordu’da katıldığı yerel bir televizyon programından sonra gazetecilerle sohbet eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye’yi, başta doğalgaz olmak üzere enerji köprüsü olma naktasına getirmek için çalıştıklarını söyledi. Ülkenin enerjiye olan ihtiyacının her geçen gün arttığını belirten bakan Güler şunları söyledi:

  “Bununla birlikte biz enerji arz güvenliğimizin gerçekleşmesi paralelinde, bu çerçevede önemli projeleri gerçekleştiriyoruz. Bakü-Tiflis-Ceyhan, Şahdeniz gibi projeleri gerçekleştirdik. Bu noktada bizim doğalgaz alım anlaşmalarımız olan ülkelerle de görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Rusya, Cezayir ve Nijerya’yla çalışmalar yaptık. İran da doğalgaz aldığımız ülkelerden biri. Aramızda boru hattı var. Bu çalışmalar onlarla uzunca bir süredir sürüyordu. Ayrıca AB ülkelerinin de İran’la doğalgaz alımı üzerinde Nabuko Projesi çerçevesinde görüşmeleri sürüyor.”

  BAZI İSTEKLERİ GÖRÜŞÜYORDUK

  İran’la yapılan anlaşmanın görüşmelerinin uzun süredir devam ettiğini de anlatan Bakan Güler şöyle devam etti:

  “Bu noktada biz, İran’ın AB ülkelerine gaz verme noktasındaki talebine karşılık bazı istekleri onlarla görüşüyorduk. Bu noktada İran’ın da bu mütekabiliyet açısından bize kendi ülkesinden de geçiş iznini vermesini arzu ediyorduk. Görüşmelerimiz uzunca bir süredir devam etti. Dün gece de aslında günlük bir çalışmaydı bu. Teknik arkadaşlar daha önce çalışmalarını yaptılar. Biz de Sayın Bakan ve ilgili birimlerle yaptığımız görüşmelerde mutabakat yaptık ve imzaladık. Bu bağlamda biz Türkmen gazının İran’dan Türkiye üzerinden geçirilmesini, İran gazının da Avrupa’ya taşınmasıyla ilgili anlaşma imzaladık. Ayrıca İran bize doğalgaz konusunda bazı kuyuların işletilmesinde müsade edeceğini ifade etti. Çalışma grupları bu noktada 1 ay içinde de tamamlayacaklar. Neticesinde de çalışma ve ortak kuruluşlar gelişmiş olacak yaptığımız görüşme bu.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı